LATEST NEWS

Αθλητικά /ΠοδόσφαιροΔημοσίευση: 09 Φεβρουαρίου 2019 21:00

Μοιρασιά χωρίς γκολ στα “Πηγάδια”

Χωρίς τέρματα έληξε ο αγώνας της Ξάνθης με τη φιλοξενούμενη Λαμία. Όρθιος έμεινε ο Απόλλωνας στη Νέα Σμύρνη.

ΞΑΝΘΗ - ΛΑΜΙΑ

Στο «στείρο» 0-0 έμειναν Ξάνθη και Λαμία στα Πηγάδια, σε αναμέτρηση για την 20η αγωνιστική της Super League. Η ομάδα της Θράκης έμεινε για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς γκολ και απομακρύνεται από την πρώτη πεντάδα, ενώ το συγκρότημα του Μάκη Χάβου «τσίμπησε» έναν πολύτιμο βαθμό, στην προσπάθειά του να μείνει στην κατηγορία.

Το ματς ξεκίνησε με έντονες και δικαιολογημένες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, καθώς μόλις στο πρώτο λεπτό ο βοηθός σταμάτησε με λανθασμένη υπόδειξη οφσάιντ τον Τσούκαλο, που έβγαινε μόνος απέναντι από τον Ζίβκοβιτς. Η Λαμία ήλεγξε το παιχνίδι ως το 15΄, αλλά στη συνέχεια οι «ακρίτες» ανέβασαν την απόδοσή τους και πλησίασαν δύο φορές το γκολ, με κεφαλιά του Λισγάρα στο 17΄ και σουτ του Μπαριέντος στο 22΄. Η τελευταία και σημαντικότερη φάση του ημιχρόνου ανήκε πάντως στον Τσούκαλο, που βγήκε πολύ ωραία στην αντεπίθεση, αλλά είδε τον Ζίβκοβιτς να αποκρούει σωτήρια την προσπάθειά του.

Το κακό ποιοτικά πρώτο μέρος ακολούθησε ένα... άθλιο 45λεπτο, όπου οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να απειλήσουν ουσιαστικά, με την Ξάνθη ιδιαίτερα να μοιάζει ανήμπορη επιθετικά (με εξαίρεση ένα σουτ του Ντουρίτσκοβιτς στις καθυστερήσεις), ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ικανοποιημένοι με το βαθμό.

Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)

Κίτρινες: Μπαξεβανίδης, Ντουρίτσκοβιτς - Σκόνδρας, Μελίσσας

Οι συνθέσεις:

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Κοβάσεβιτς, Κασάδο, Μπαριέντος (46΄ Ντουρίτσκοβιτς), Αλμέιδα, Σαρπόνγκ (71΄ Αμορίμ), Λισγάρας, Καμαρά, Καντά (61΄ Μπρίτο), Κάστρο, Μπαξεβανίδης

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Μπερτόλιο (88΄ Μπουλούλης), Καραμάνος, Τόμας (61΄ Επστάιν), Δημούτσος, Σκόνδρας, Βάντερσον, Τσούκαλος (70΄ Ασούμπρε)

«Αναπνέει» ακόμα ο Απόλλωνας Σμύρνης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ

Ο Απόλλωνας Σμύρνης αναπνέει ακόμη... Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ κατάφερε να νικήσει μέσα στη Νέα Σμύρνη τον Πανιώνιο με 1-0, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της 20ης αγωνιστικής της Super League. Αυτή ήταν η πρώτη εκτός έδρας νίκη για τον Απόλλωνα και μόλις η δεύτερη τη φετινή σεζόν! Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε στο 73ο λεπτό ο Βαφέας.

Στο πρώτο ημίχρονο και ειδικά στα πρώτα 30 λεπτά ο Απόλλωνας ήταν καλύτερος και έχασε καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ. Πρώτα στο 12ο λεπτό, όταν μετά από ωραία κίνηση έξω από την περιοχή και σουτ από τον Ντεφεντερίκο, έδιωξε σε κόρνερ με υπερένταση ο Κότνικ. Στο 17' ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, όταν μετά από γύρισμα του Ρώσση, ο Βάρκας έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή με τον Κότνικ να κάνει εκπληκτική επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Ντούρσο πήρε το ριμπάουντ αλλά έκανε κακό τελείωμα πάνω από τα δοκάρια!

Σιγά-σιγά άρχισε ν' ανεβάζει στροφές η ομάδα της Νέας Σμύρνης και στο 22ο λεπτό έφθασε πολύ κοντά στο γκολ. Τότε φοβερή προσπάθεια του Ντουρμισάι, που «άδειασε» τον Κύργια και γύρισε στον Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα αλλά ο Βαφέας πετάγεται από το... πουθενά και έδιωξε πάνω στην γραμμή!

Στην επανάληψη, ο Πανιώνιος μπήκε πιο δυνατά, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά πολύ δύσκολα έφθανε στην αντίπαλη περιοχή. Οσο περνούσαν τα λεπτά οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πιέσουν, αλλά χωρίς έμπνευση οι όποιες προσπάθειες τους ήταν εύκολη «λεία» για τους αμυντικούς του Απόλλωνα.

Τελικά οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφθασαν στο γκολ. Συγκεκριμένα στο 73ο λεπτό μετά από κόρνερ ο Βαφέας νίκησε στον αέρα τον Ντουρμισάι και με δυνατή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κότνικ, παγώνοντας τις κερκίδες στη Νέα Σμύρνη! Ο Πανιώνιος προσπάθησε ν' απαντήσει, αλλά στο 87ο λεπτό η κεφαλιά του Ντουρμισάι πέρασε μόλις άουτ.

Ο διαιτητής του ματς, Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων), έδειξε την κίτρινη κάρτα στους: Μασούρα - Ελ Χέλβε, Ντεφεντερίκο, Ντούρσο, Κύργια, Αγρόδημο.

Πανιώνιος (Ακης Μάντζιος): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (63' Μαξίμοβιτς), Κούρντι, Κόρμπος, Καμαρά (46' Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς, Αλί (46' Τσιλούλης), Ντουρμισάι.

Απόλλων Σμύρνης (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κοντοές, Κύργιας, Βαφέας (88' Ναζλίδης), Οριουέλα, Ντούρσο, Ρώσση, Ντεφεντερίκο (84' Αγρόδημος), Ελ Χέλβε, Βάρκας (66' Ακόστα).

ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΞάνθηΛαμία
Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Εορτολόγιο - 26 Απριλίου: Ποιοι γιορτάζουν σήμερα 07:01Γκράινερ: Σκέφτηκα την αυτοκτονία στις ρωσικές φυλακές06:48Σημεία για rapid test την Παρασκευή σε 176 σημεία06:34Τροχαίο δυστύχημα στην Ελευσίνα06:21Καιρός: συννεφιές, μπόρες και άνοδος θερμοκρασίας την Παρασκευή06:07JukeBooks: Αudiobook για το Ειδικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας23:59Λάρισα: Άνδρας άρχισε να ξεγυμνώνεται στη μέση της πλατείας 23:46Παναθηναϊκός - Μακάμπι: πράσινη νίκη με υπογραφή Σλούκα (εικόνες)23:32Φορολογικές δηλώσεις - myaade: Άνοιξε η πλατφόρμα23:19Μητροπολίτης Ιερώνυμος: Σκόραρε από την άσπρη βούλα…23:05Τουρκία – Ε.Ε: Δυσαρέσκεια από την Άγκυρα – Δεν πάει στις Βρυξέλες ο Φιντάν22:52Λαμία: Επεισοδιακή εκδρομή Δημοτικού - Τον “έστειλε” στο νοσοκομείο 22:39Ενδοοικογενειακή βία - Ηράκλειο: Την ξυλοκόπησε ο ίδιος της ο πατέρας22:25Καϊλή: Βολές κατά ΠΑΣΟΚ και ΕΕ - “Θα μετακομίσω στην Ιταλία”22:12Αυχένας και μέση: Νευροδιέγερση για την αντιμετώπιση χρόνιου πόνου21:58Γάζα - Αμερικανικά Πανεπιστήμια: “πεδία μάχης” με σφοδρές συγκρούσεις (βίντεο)21:45Τέμπη - Κασσελάκης για Φλέσσα: Η ντροπή φτάνει στα άκρα... (βίντεο)21:31Επιθεώρηση εργασίας: Πρόστιμα και “μπλόκο” σε οικοδομές και εργοτάξια 21:18ΗΣΑΠ: Ακινητοποιήθηκαν συρμοί - Νεαροί μπήκαν στις γραμμές21:04Μητσοτάκης: Δεν γίνεται η Βουλή να μετατρέπεται σε αρένα του μποξ (εικόνες)20:51
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49