Αθλητικά /Ποδόσφαιρο /

Κόστα Ρίκα-Σερβία: 0-1

Δημοσίευση: 17 Ιουνίου 2018 16:55

Με το… δεξί η Σερβία στο Μουντιάλ

Πανηγύρισε μία αγχωτική νίκη επί της Κόστα Ρίκα, στην πρεμιέρα του 5ου Ομίλου του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

AP - ΜΟΥΝΤΙΑΛ - ΣΕΡΒΙΑ - ΚΟΛΑΡΟΦ

Σε έναν όμιλο (5ο) με ξεκάθαρο φαβορί τη Βραζιλία, οι Σέρβοι ξεκίνησαν με νίκη (1-0) απέναντι στην Κόστα Ρίκα, στη Σαμάρα. Σκόρερ του μοναδικού γκολ, με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ο αρχηγός της Σερβίας, Αλεξάνταρ Κολάροφ, στο 56ο λεπτό.

Ο Μπράνισλαβ Ιβάνοβιτς έφτασε τις 104 συμμετοχές με τη φανέλα της εθνικής Σερβίας και ανέβηκε στην πρώτη θέση του πίνακα συμμετοχών όλων των εποχών, αφήνοντας πίσω του στη 2η θέση τον Ντέγιαν Στάνκοβιτς.

Μοιρασμένο ήταν το παιχνίδι χωρίς πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες το πρώτο μέρος, που ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα, αλλά με μία σπουδαία φάση για κάθε ομάδα. Στο 12ο λεπτό ήταν η Κόστα Ρίκα που πλησίασε πρώτη το γκολ, όταν ο Γκονζάλες σηκώθηκε μόνος του μπροστά στην εστία, αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Στο 27ο λεπτό οι Σέρβοι δημιούργησαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία τους με το τετ α τετ Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, αλλά μπλόκαρε την μπάλα ο Νάβας.

Οι Σέρβοι μπήκαν δυνατά στο ματς στο ξεκίνημα της επανάληψης και στο 50ο λεπτό ήρθε η δεύτερη καλή στιγμή τους, με τον Μίτροβιτς να βγαίνει απέναντι στο Νάβας, αλλά ο τερματοφύλακας της Κόστα Ρίκα κράτησε το 0-0. Το γκολ για την ομάδα του Μλάντεν Κρστάιτς δεν άργησε πάντως, αφού στο 56ο λεπτό, ο αρχηγός της Σερβίας, Αλεξάνταρ Κολάροφ, με φανταστική απευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ!

AP - ΜΟΥΝΤΙΑΛ - ΚΟΣΤΑ ΡΙΚΑ - ΣΕΡΒΙΑ

Τέσσερα λεπτά αργότερα (60΄), η αντίδραση του τεχνικού της Κόστα Ρίκα, Όσκαρ Ραμίρες ήταν η πρώτη αλλαγή, με τον Μπολάνιος να περνά στη θέση του Βενέγκας. Ο 34χρονος μέσος, Κριστιάν Μπολάνιος, έγινε ο πρώτος Κοσταρικανός με συμμετοχή στα τρία τελευταία Μουντιάλ. Στο 67ο λεπτό, στον αγωνιστικό χώρο πέρασε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού Τζόελ Κάμπελ (αντί του Ουρένια), ενώ ο Κολινδρές στη θέση του Γκουσμάν στο 73΄ ήταν η 3η αλλαγή του Ραμίρες.

Στο 87ο λεπτό, ο Μίτροβιτς βρέθηκε απέναντι στο Νάβας, έχασε το κοντρόλ, έπεσε στην περιοχή, ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής ήταν κοντά και σωστά δεν έδωσε κάτι. Στο τέλος, υπήρξε ένταση στον πάγκο της Κόστα Ρίκα, καθώς υπήρχε εκνευρισμός για τη μη επίτευξη της ισοφάρισης, αλλά εκτονώθηκε γρήγορα.

Χωρίς τον επιθετικό του ΠΑΟΚ Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς παρέταξε την εθνική Σερβίας ο Μλάντεν Κρστάιτς. ο Πρίγιοβιτς μπήκε αλλαγή στο 89ο λεπτό στη θέση του Μίτροβιτς, με τον τελευταίο να αποδεικνύεται κατώτερος των περιστάσεων όποτε βρέθηκε σε θέση βολής. Ο Πρίγιοβιτς ήταν ο παίκτης που είχε πετύχει το γκολ που έδωσε την πρόκριση στο Μουντιάλ της Ρωσίας στη Σερβία. Βασικοί ξεκίνησαν για τη Σερβία ο πρώην μέσος του Ολυμπιακού, Λούκα Μιλιβόγεβιτς, αλλά κι ο άλλοτε τερματοφύλακας του Εργοτέλη, Βλάντιμιρ Στοΐκοβιτς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Κόστα Ρίκα (Όσκαρ Ραμίρες): Νάβας, Ακόστα, Γκονσάλες, Μπόρχες, Ντουάρτε, Βενέγας (60΄ Μπολάνιος), Κάλβο, Γκαμπόα, Ρουίς, Γκουσμάν (73΄ Κολινδρές), Ουρένια (67΄ Κάμπελ).

Σερβία (Μλάντεν Κρστάιτς): Στοΐκοβιτς, Τόσιτς, Μιλιβόγιεβιτς, Ιβάνοβιτς, Μίτροβιτς (89΄ Πρίγιοβιτς), Τάντιτς (82΄ Ρουκάβινα), Κολάροβ, Μιλένκοβιτς, Σεργκέι, Μάτιτς, Λιάιτς (69΄ Κόστιτς).

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Γκάρι Κασπάροφ - Ρωσία: Ένταλμα για σύλληψη του σκακιστή23:59Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός: ήττα στο “game 2” για τους ερυθρόλευκους23:48Κασσελάκης: “Πυρά” στην κυβέρνηση από Χίο και Σάμο (εικόνες)23:38Οχάιο: Άνδρας πέθανε ενώ ήταν υπό κράτηση - “Δεν μπορώ να αναπνεύσω” φώναζε (βίντεο) 23:25Πάτρα: Συλλήψεις για επιθέσεις σε αστυνομικούς και φθορές σε λεωφορεία23:11Ανδρουλάκης από Πρέβεζα: Η ΝΔ πάντα έχει πρώτη προτεραιότητα την κάλπη (εικόνες)22:59Σάββατο του Λαζάρου - Καιρός: τοπικές μπόρες και βοριάδες22:45 Η γηραιότερη ασθενής στην Ελλάδα υποβλήθηκε σε καρδιολογική επέμβαση22:31Ερντογάν: Ο Νετανιάχου είναι ο χασάπης της Γάζας22:18Γιάννης Καλλιάνος: Αυτοί είναι οι 23 λόγοι για τους οποίους φταίνε για τον θάνατο του πατέρα μου 22:04Δολοφονία Λυγγερίδη: ο νέος γύρος των ερευνών και οι καταθέσεις (βίντεο)21:50Λευτέρης Πετρούνιας: Πρωταθλητής Ευρώπης για 7η φορά21:37BCL: Το Περιστέρι πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε21:23Βασιλιάς Κάρολος: επιστροφή στα δημόσια καθήκοντά του ενώ συνεχίζει τη θεραπεία για τον καρκίνο21:12Κυπριακό: Αιχμές Σαμαρά κατά των χειρισμών του Υπουργείου Εξωτερικών (εικόνες)20:59Ολυμπιακή φλόγα: Ο ΑΝΤ1 στο γαλλικό πλοίο “Μπελέμ” που θα την μεταφέρει (βίντεο) 20:46Εθνικό Πρόγραμμα “Προλαμβάνω” - Μητσοτάκης: η πρόληψη σώζει ζωές (εικόνες)20:33Άρειος Πάγος: Απόλυση 5 δικαστών λόγω καθυστέρησης στην έκδοση αποφάσεων20:19Φωτιές – Κικίλιας στον ΑΝΤ1: Έρχεται δύσκολο καλοκαίρι, θα “λειάνουμε τις επιπτώσεις του” (βίντεο)20:05Σπαρτιάτες - Κασιδιάρης: Πότε θα γίνει η δίκη για την εξαπάτηση εκλογέων19:52
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49