LATEST NEWS

Αθλητικά /ΠοδόσφαιροΔημοσίευση: 26 Ιουλίου 2018 22:50

Europa League: έχασε αλλά… ελπίζει ο Ατρόμητος

Βρέθηκε πίσω με 4 γκολ στη Λευκορωσία, όμως …“αναστήθηκε” και θέλει νίκη στο Περιστέρι για να προκριθεί!

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ

Η Ντιναμό Μπρεστ έβαλε δύσκολα στον Ατρόμητο, καθώς προηγήθηκε με 4-0 στο 70΄, αλλά η ομάδα του Περιστερίου έκανε εντυπωσιακή επιστροφή.

Το συγκρότημα της Λευκορωσίας, που έχει πρόεδρο τον Ντιέγκο Μαραντόνα, επικράτησε τελικά με 4-3 (5΄ Φιλίποβιτς, 13΄, 61΄, 70΄ Σαβίτσκι - 74΄ Μανούσος, 80΄ αυτ. Βερετίλο, 88΄ Κουλούρης) στο στάδιο «Μπρίτσκι», στον πολύ... χορταστικό πρώτο μεταξύ τους αγώνα για το β΄ προκριματικό γύρο του Europa League, αλλά η ομάδα του Κάναντι κρατά την τύχη στα χέρια της ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν τον απόλυτο αιφνιδιασμό, καθώς μόλις στο 13ο λεπτό προηγούνταν 2-0. Στο 5΄ ο Φιλίποβιτς κινήθηκε στο δεύτερο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νόγιοκ και άνοιξε το σκορ, ενώ στο 12΄ ο Ισπανός ρέφερι καταλόγισε πέναλτι σε χέρι του Μάντσον κι ένα λεπτό αργότερα ο Σαβίτσκι διπλασίασε από τα 11 βήματα εκτελώντας... α λα Πανένκα. Οι Λευκορώσοι κυριάρχησαν απόλυτα στο πρώτο ημίχρονο, είχαν κι άλλες καλές στιγμές αλλά δεν βρήκαν στόχο, την ώρα που η ομάδα του Κάναντι έδειχνε σαστισμένη, εκτός κλίματος αγώνα και ανήμπορη να αντιδράσει.

Η Ντιναμό είχε πάρει λοιπόν ένα ξεκάθαρο προβάδισμα, το οποίο οι παίκτες του Κάβαλτσουκ φρόντισαν να διευρύνουν. Στο 61ο λεπτό ο Νόγιοκ πλευροκόπησε την άμυνα από δεξιά, έβγαλε συρτή σέντρα και ο Σαβίτσκι, με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του, «έγραψε» το 3-0. Χαρακτηριστικό της επιθετικής ανυπαρξίας (εκτός της αμυντικής) του Ατρόμητου είναι το γεγονός ότι η πρώτη απόκρουση του Παβλιουτσένκο σημειώθηκε στο 66ο λεπτό (!), σε μακρινό σουτ του Γαρουφαλιά.

Ο άσος της Μπρεστ δεν είχε πει, όμως, την τελευταία λέξη του. Στο 70΄ με αριστερό σουτ ολοκλήρωσε την εξαιρετική παρουσία του υπογράφοντας ένα μεγαλοπρεπές χατ τρικ, αλλά το παιχνίδι ξεκινούσε μόλις τότε! Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μανούσος εκμεταλλεύτηκε το αμυντικό λάθος των γηπεδούχων για να μειώσει, ενώ στο 80΄ και στη σέντρα του Γιαννούλη από αριστερά ο Μούγιακιτς πίεσε στο όριο του φάουλ τον Βερετίλο και τον ανάγκασε σε αυτογκόλ. Στο 88΄ ο Κουλούρης με εν κινήσει σουτ «κάρφωσε» την μπάλα στα δίχτυα του Παβλιουτσένκο για το τελικό 3-4, με τον Ατρόμητος να διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες του ενόψει της ρεβάνς.

Οι συνθέσεις

ΝΤΙΝΑΜΟ ΜΠΡΕΣΤ (Σιαρχέι Κάβαλτσουκ): Παβλιουτσένκο, Κίκι, Φιλίποβιτς (46΄ Νέκατσικ), Βερετίλο, Νόγιοκ, Γιούζεπτσουκ (76΄ Βίτους), Οσουτσουκούο (62΄ Ζαλέσκι), Κάργας, Σαβίτσκι, Κομπλένκο, Φαμέγε.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Νάτσος, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς, Μανούσος (75΄ Μούγιακιτς), Βασιλακάκης (46΄ Γαρουφαλιάς), Μπρούνο (46΄ Ενσικουλού), Κουλούρης.

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Οχάιο: Άνδρας πέθανε ενώ ήταν υπό κράτηση - “Δεν μπορώ να αναπνεύσω” φώναζε (βίντεο) 23:25Πάτρα: Συλλήψεις για επιθέσεις σε αστυνομικούς και φθορές σε λεωφορεία23:11Ανδρουλάκης από Πρέβεζα: Η ΝΔ πάντα έχει πρώτη προτεραιότητα την κάλπη (εικόνες)22:59Σάββατο του Λαζάρου - Καιρός: τοπικές μπόρες και βοριάδες22:45 Η γηραιότερη ασθενής στην Ελλάδα υποβλήθηκε σε καρδιολογική επέμβαση22:31Ερντογάν: Ο Νετανιάχου είναι ο χασάπης της Γάζας22:18Γιάννης Καλλιάνος: Αυτοί είναι οι 23 λόγοι για τους οποίους φταίνε για τον θάνατο του πατέρα μου 22:04Δολοφονία Λυγγερίδη: ο νέος γύρος των ερευνών και οι καταθέσεις (βίντεο)21:50Λευτέρης Πετρούνιας: Πρωταθλητής Ευρώπης για 7η φορά21:37BCL: Το Περιστέρι πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε21:23Βασιλιάς Κάρολος: επιστροφή στα δημόσια καθήκοντά του ενώ συνεχίζει τη θεραπεία για τον καρκίνο21:12Κυπριακό: Αιχμές Σαμαρά κατά των χειρισμών του Υπουργείου Εξωτερικών (εικόνες)20:59Ολυμπιακή φλόγα: Ο ΑΝΤ1 στο γαλλικό πλοίο “Μπελέμ” που θα την μεταφέρει (βίντεο) 20:46Εθνικό Πρόγραμμα “Προλαμβάνω” - Μητσοτάκης: η πρόληψη σώζει ζωές (εικόνες)20:33Άρειος Πάγος: Απόλυση 5 δικαστών λόγω καθυστέρησης στην έκδοση αποφάσεων20:19Φωτιές – Κικίλιας στον ΑΝΤ1: Έρχεται δύσκολο καλοκαίρι, θα “λειάνουμε τις επιπτώσεις του” (βίντεο)20:05Σπαρτιάτες - Κασιδιάρης: Πότε θα γίνει η δίκη για την εξαπάτηση εκλογέων19:52“I LOVE Σου Κου”: Εκλεκτοί καλεσμένοι και αποκλειστικές συνεντεύξεις το Σαββατοκύριακο19:38Πάτρα – Πανεπιστήμιο: Φοιτητές έκλεισαν πρύτανη στο γραφείο του (εικόνες)19:25Δολοφονία Λυγγερίδη: Στη φυλακή 3 κατηγορούμενοι για ναρκωτικά19:12
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49