LATEST NEWS

Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 21 Ιουλίου 2023 12:31

Europa Conference League: Πρόκριση μετά από... 28 πέναλτι! (εικόνες)

,Αμειωτο κράτησε το ενδαιφέρον των θεατών η αναμέτρηση που έδωσε το εισιτήριο στην μαλτέζικη ομάδα. Δείτε τι έγινε στους προκριματικοιύς αγώνες.

Europa Conference League - Γκζίρα Γιουνάιτεντ - Γκλέντοραν

Ένα φοβερό φίνις επεφύλασσαν οι αγώνες ρεβάνς του α' προκριματικού γύρου του Europa Conference League, με την Γκζίρα Γιουνάιτεντ από τη Μάλτα να προκρίνεται επί της Γκλέντοραν απ' τη Βόρεια Ιρλανδία -έπειτα από απίστευτο ματς- με 14-13 (!) στα πέναλτι.

Ο κανονικός αγώνας έληξε με 1-1 και σε συνδυασμό με το 2-2 του πρώτου παιχνιδιού στη Μάλτα, οδήγησε τις δύο ομάδες στην 30λεπτη παράταση.

Για να συμβεί αυτό βεβαίως, χρειάστηκε να ισοφαρίσει ο Μπερνς για τους γηπεδούχους στο 90'+13', το γκολ που είχε πετύχει ο Μακούλα στο 67'. Ο Μπερνς μάλιστα είχε χάσει και πέναλτι στο 18ο λεπτό, αλλά κατάφερε να... εξιλεωθεί με το γκολ της ισοφάρισης στις καθυστερήσεις.

Το σκορ δεν άλλαξε στο έξτρα 30λεπτο και μετά ακολούθησε νέο... θρίλερ, καθώς χρειάστκαν συνολικά 28 εκτελέσεις απ' την άσπρη βούλα για να προκύψει νικητής. Τα πρώτα 27 πέναλτι κατέληξαν στα δίχτυα, με τον Μπόιντ που είχε περάσει αλλαγή για την Γκλέντοραν στο 97' να στέκεται «μοιραίος» για την ομάδα του, αστοχώντας στη 14η εκτέλεση και δίνοντας το εισιτήριο για τον β' γύρο στην Γκζίρα.

Ειδήσεις σήμερα:

Τέξας: Ζευγάρι βίαζε 18χρονη επί εβδομάδες – Την κρατούσαν όμηρο και δεμένη στο κρεβάτι

Γυναικοκτονία - Αυλίδα: “Την σκότωσα γιατί δεν πέρναγα καλά μαζί της”

Μοίρα Αλεξιπτωτιστών: υπαξιωματικός φέρεται να άνοιξε πυρ μέσα στην μονάδα

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Ιραν - Ραϊσί: Επίσημα νεκρός ο πρόεδρος και ο Υπουργός Εξωτερικών07:44Εκλογές - ΤΕΕ: Στασινός και ΔΚΜ νίκησαν με 41%07:30Κέρκυρα: Άγριος ξυλοδαρμός ανήλικου από 15χρονο07:17Rapid test δωρεάν την Δευτέρα σε 156 σημεία07:03Εορτολόγιο - 20 Μαΐου: Ποιος γιορτάζει σήμερα06:50ΠΑΟΚ – Τούμπα: Δεκάδες χιλιάδες οπαδοί στην απονομή (εικόνες)06:36Ιράν - Ραϊσί: Εντοπίστηκε το ελικόπτερο, δεν υπάρχει ίχνος ζωής06:23Καιρός: Αφρικανική σκόνη, ζέστη και βροχές την Δευτέρα06:09Πετράλωνα - Καταγγελία: Την φώναξε να καθαρίσει και προσπάθησε να τη βιάσει 23:59Γενοκτονία των Ποντίων: Η σφαγή και ο ξεριζωμός του Ποντιακού Ελληνισμού23:48Γονιμότητα μετά την ηλικία των 40 ετών: Τι πρέπει να γνωρίζετε23:35Ερντογάν για Ραΐσι: Η Τουρκία στέλνει ειδική ομάδα διάσωσης23:22Super League: Η τελική βαθμολογία και τα ευρωπαϊκά εισιτήρια23:08Λαμία: Φωτιά στο εργοστάσιο με τα σχολικά γεύματα (βίντεο)22:55Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός: Σίγουρα στην Ευρώπη οι Πειραιώτες, στο... περίμενε οι “πράσινοι”22:41ΑΕΚ - Λαμία: Νίκη με πικρό φινάλε για την Ένωση στο πρωτάθλημα22:28Super League: Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ 22:15Θεσσαλονίκη: Συνελήφθη για τον βιασμό της εν διαστάσει συζύγου του21:47Ιράν: Εντοπίστηκε το ελικόπτερο του Ραΐσι, σύμφωνα με ιρανικά μέσα - Διαψεύδει η Ερυθρά Ημισέληνος21:34Θεσσαλονίκη: Επεισόδιο με πυροβολισμό στην Πολίχνη 21:20