LATEST NEWS

Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 21 Απριλίου 2021 23:26 | Ανανέωση: 21 Απριλίου 2021 23:29

AEK - Παναθηναϊκός: “Λύτρωση” στις καθυστερήσεις για την “Ένωση”

Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά από την ΑΕΚ, στη “μάχη” για τη διεκδίκηση της 4ης θέσης.

ΑΕΚ - Παναθηναϊκός

Με γκολ του Λιβάι Γκαρσία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, η ΑΕΚ ισοφάρισε 1-1 τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ και διατήρησε το προβάσισμα ασφαλείας 5 βαθμών από τους «πράσινους» στη μάχη για τη διεκδίκηση της 4ης θέσης της Super League. Με τον αγώνα αυτόν ολοκληρώθηκε ο α΄ γύρος των play off (5η αγωνιστική) και οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα με γκολ του Φώτη Ιωαννίδη από το 37ο λεπτό.

Γρήγορα κόπασε ο ενθουσιασμός της ΑΕΚ που στα πρώτα 10 λεπτά έβρισκε εύκολα διαδρόμους προς την περιοχή του Διούδη. Το γεγονός, όμως, ότι δεν κατάφερε στο διάστημα αυτό να δημιουργήσει κάποια ευκαιρία ήταν καθοριστικό. Ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε και προσπάθησε να χτυπήσει τους γηπεδούχους με γρήγορη μετάβαση στην επίθεση. Πράγματι στο 37΄ ο Καρλίτος κυνήγσε μια 40άρα μπαλιά στα δεξιά, σέντραρε και ο Φώτης Ιωαννίδης έπιασε πάνω στην κίνηση την κεφαλιά για να γράψει το 0-1. Προσπάθησε να αντιδράσει η Ένωση στα λεπτά που απέμεναν, αλλά στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Διούδης εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Αλμπάνη στη μεγαλύτερη ευκαιρία των «κιτρινόμαυρων» που πήγαν στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ.

Από το πρώτο λεπτό του β΄ ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός κλείστηκε γύρω από την περιοχή του Διούδη και η ΑΕΚ επέβαλε αφόρητη πίεση. Απείλησε με σουτ του Βασιλαντωνόπουλου (49΄), Γαλανόπουλο (60΄) όμως ο γκολκίπερ των «πράσινων» δήλωσε «παρών». Η πολιορκία συνεχίστηκε με τους παίκτες του Χιμένεθ να έχουν κερδίσει μια... ντουζινά κόρνερ, όλα όμως πέρασαν ανεκμετάλλευτα. Έλειπε και ο Ολιβέιρα ο οποίος είχε τραυματιστεί από το πρώτο ημίχρονο κι έτσι λύσεις πολλές δεν υπήρχαν από τον πάγκο. Τελευταίο «χαρτί» του Χιμένεθ ήταν το 4-4-2 με την είσοδο του Κοσίδη στο ματς, μαζί με ακόμα έναν πρώην συμπαίκτη του στην Κ20 του συλλόγου, τον Θεοδόση Μαχαίρα. Στο 84΄ ο Διούδης έσωσε ξανά τον Παναθηναϊκό στην ατομική προσπάθεια του Λιβάι Γκαρσία, στη μεγαλύτερη ευκαιρία που δημιούργησε η Ενωση σε «ανοιχτό γήπεδο» καθώς όλες οι υπόλοιπες προήλθαν από «στημένες» φάσεις. Τα έξι λεπτά καθυστερήσεις που κράτησε ο Ολλανδός διαιτητής η ΑΕΚ κατάφερε να βρει το πολύτιμο γκολ της ισοφάρισης. Από σέντρα του Μαχαίρα από αριστερά, ο Γκαρσία «τρύπωσε» ανάμεσα στους αμυντικούς και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό 1-1. στο 90+2΄.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

AEK (Μανόλο Χιμένεθ): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Σβάρνας, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Σιμάνσκι (70΄ Κρίστιτσιτς), Γαλανόπουλος (79΄ Κοσίδης), Μάνταλος (35΄λ.τρ. Ανσαριφάρντ), Γκαρσία, Αλμπάνης (79΄ Μαχαίρας), Ολιβέιρα

Παναθηναϊκός (Λάζλο Μπόλονι): Διούδης, Σανκαρέ, Πούγγουρας, Βέλεθ, Χουάνκαρ, Σάντσες, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος, Σανκαρέ (69΄ Αγιούμπ), Ιωαννίδης (90΄ Ενγκμπαγκοτό), Καρλίτος (70΄ Μακέντα)

Ειδήσεις σήμερα:

Μητσοτάκης: Πάσχα χωρίς μετακινήσεις, σταδιακή άρση του lockdown (βίντεο)

Κως - Λιμενικό: Καταδίωξη φουσκωτού με μετανάστες (βίντεο)

Χαλκίδα: Άνδρας καταπλακώθηκε από τοίχο

Σημαντικότερες ειδήσεις στη κατηγορίαΚορονοϊός: Ο “χάρτης” με τα κρούσματα της ΠέμπτηςΣήμερα 17:11 | Ειδήσεις

Σε ποιες περιοχές της χώρας εντοπίστηκαν και πόσες νέες μολύνσεις από τον ιό, το τελευταίο 24ωρο. Αναλυτικά στοιχεία από τον ΕΟΔΥ.

Μεταλλάξεις κορονοϊού: πάνω απο 1000 νέα κρούσματα στην ΕλλάδαΣήμερα 17:47 | Ειδήσεις

Πόσα είναι συνολικά τα κρούσματα από παραλλαγές του ιού που έχουν εντοπιστεί στην χώρα μας. Ποια ειναι η κυρίαρχη μετάλλαξη.

Κορονοϊός - πατέντες εμβολίων: πολιτική κόντρα στην ΕλλάδαΣήμερα 14:43 | Ειδήσεις

Εντονη διαμάχη για την πατρότητα της ιδέας και τις πολιτικές - διπλωματικές κινήσεις, μαίνεται στον απόηχο της πρότασης του Τζο Μπάιντεν.

Εστίαση - Επανεκκίνηση: πότε ξεκινούν οι αιτήσεις για το κεφάλαιο κίνησηςΣήμερα 15:48 | Ειδήσεις

Ολες οι προϋποθέσεις που απαιτούνται για υπαγωγή στο πρόγραμμα ενίσχυσης επιχειρήσεων της εστίασης. Πότε ανοίγει η πλατφόρμα.

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Σεργουλόπουλος για εστίαση στον ΑΝΤ1: πιο ασφαλείς οι πελάτες μας, από όσο στις πλατείες (βίντεο)19:43Γηροκομείο στα Χανιά: Ανατριχιαστική περιγραφή στον ΑΝΤ1 για τον θάνατο ηλικιωμένου19:30Φροντιστήρια: Αντιδράσεις για την επαναλειτουργία τους (βίντεο)19:18Θωμαΐδης για ιικό φορτίο στον ΑΝΤ1: επιπλέον μείωση 15% στην Αττική (βίντεο)19:05Καίτη Ντάλη: Διαρρήκτες τη σάπισαν στο ξύλο και της άρπαξαν 500.000 ευρώ18:52Self test: Γονείς στο ΣτΕ για να σταματήσουν τα τεστ στα σχολεία18:40“The 2Night Show”: Ράντου, Καπουτζίδης και Σαράντης… δίνουν ρέστα (εικόνες)18:29Ελευθερούπολη: Άνοιξαν τάφο και έκλεψαν τον νεκρό!18:17Κορονοϊός - Πούτιν: Υπέρ της άρσης της πατέντας για τα εμβόλια18:06Μεταλλάξεις κορονοϊού: πάνω απο 1000 νέα κρούσματα στην Ελλάδα17:55Κορονοϊός: Ο “χάρτης” με τα κρούσματα της Πέμπτης17:43Κορονοϊός: δεκάδες θάνατοι και 3421 νέα κρούσματα στην Ελλάδα17:35Κορονοϊός - Χάρτης ECDC: “Πράσινη” η Ελλάδα στον δείκτη θετικότητας 17:22Τροχαίο στη Λάρισα - Σοβαρά τραυματισμένος 29χρονος 17:10Κορονοϊός: Συμφωνία Ελλάδας-Μπαχρέιν για τα πιστοποιητικά εμβολιασμού16:59Ο Γιώργος Παράσχος στο “Πρωινό” για τα κάστινγκ και την σχέση με την πρώην σύζυγο του (βίντεο)16:47Βέροια: Γαμήλιο γλέντι με 50 άτομα “χάλασε” η Αστυνομία16:37Θεσσαλονίκη: θρίλερ με νεκρό σε σπίτι16:26Προφυλακίστηκε ο πατριός που κατηγορείται για τον βιασμό της ανήλικης κόρης του16:13Μάας - Τσαβούσογλου: γερμανικά “χάδια” στην Τουρκία που πιέζει την ΕΕ16:02