LATEST NEWS

Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 11 Απριλίου 2022 07:34 | Ανανέωση: 11 Απριλίου 2022 07:56

Η Μπαρτσελόνα νίκησε Λεβάντε και…. πέναλτι

Σε ένα τρελό ματς με 5 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο και 3 πέναλτι σε βάρος της, η «Μπάρτσα» βρήκε τον τρόπο να πάρει το τρίποντο.

Λεβάντε - Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα του Τσάβι απέδειξε γι’ άλλη μια φορά από τότε που την ανέλαβε ο Ισπανός τεχνικός, ότι είναι δομημένη για να μπορεί να τα βγάζει πέρα κάτω από όλες τις συνθήκες που μπορεί να αντιμετωπίσει στη διάρκεια ενός αγώνα.

Το έκανε και το βράδυ της Κυριακής στην έδρα της Λεβάντε, όπου έφυγε νικήτρια με 3-2, αν και βρέθηκε να χάνει με πέναλτι, ενώ είδε τον Τερ Στέγκεν να στερεί από τους γηπεδούχους το 2-0 πάλι από την "ασβεστένια βούλα" και στο φινάλε παρότι ισοφαρίστηκε πάλι από τα 11 βήματα, βρήκε το γκολ της νίκης με τον Ντε Γιονγκ, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Η απώλεια του πέναλτι στο 56΄ από τον Μάρτι κράτησε "όρθια" την "Μπάρτσα", η οποία ισοφάρισε με τον Ομπαμεγιάνγκ, πήρε γρήγορα το προβάδισμα με τον Πέδρι, αλλά η ομάδα της Βαλένθια πίστεψε ότι θα έπαιρνε το "χρυσό" βαθμό με το πέναλτι του Μελέρο στο 83΄. Τον τελευταίο λόγο στο ματς είχε ο Ολλανδός, Ντε Γιονγκ, ο οποίος χάρισε το τεράστιο "τρίποντο" στους "μπλαουγκράνα", που παρεμειναν στην 2η θέση και με ματς λιγότερο.

Τελικά αυτό δε συνέβη, με τους Καταλανούς να "τρέχουν" σερί 15 αήττητων αγώνων σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ στη La Liga μετρούν 7 νίκες και 5 ισοπαλίες στις 12 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

Η Μπαρτσελόνα, πλέον, θα στρέψει το ενδιαφέρον της στη ρεβάνς των προημιτελικών του Europa League με την Αϊντραχτ (1-1 το πρώτο ματς), την προσεχή Πέμπτη (14/04) στο "Καμπ Νόου".

Ειδήσεις σήμερα:

ΝΒΑ: Ο Τζοέλ Εμπίντ πρώτος σκόρερ της σεζόν

Ουκρανία – Καντίροφ: Θα κατακτήσουμε και το Κίεβο μετά το Ντονμπάς

Προεδρικές εκλογές στη Γαλλία: Νικητής του πρώτου γύρου ο Μακρόν

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός: Πασάς… στην Πόλη ο “Θρύλος”!00:52“Ψυχοκόρες” στον ΑΝΤ1 τέσσερις φορές την εβδομάδα: Τι θα δούμε στα νέα επεισόδια (εικόνες)00:23ECL: Ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ23:59Μπριζίτ Μακρόν: Η ζωή της μεταφέρεται στη μικρή οθόνη23:47Βία ανηλίκων: Ξυλοδαρμός ανηλίκου…για το TikTok (βίντεο)23:35Πάτρα: Γκαραζόπορτα πλάκωσε γυναίκα23:22ΑΠΘ - SeaCare: Φοιτητική Ομάδα διακρίθηκε σε Παγκόσμιο Διαγωνισμό Καινοτομίας23:08Ενδοοικογενειακή βία - Βία ανηλίκων: Οι αστυνομικές δράσεις το πρώτο 15μερο του Απριλίου (βίντεο)22:55Τσίπρας: Στη Μέση Ανατολή, η Ευρώπη δεν είναι με τη σωστή πλευρά της Ιστορίας22:41Ιρλανδία: Συγγενείς των θυμάτων της φονικότερης φωτιάς δικαιώθηκαν μετά από 43 χρόνια22:28Σημεία για rapid test δωρεάν την Παρασκευή22:14Διασύνδεση POS με ταμειακές - Χατζηδάκης: Καμία παράταση22:01Κόρινθος: Θρίλερ με σορό γυναίκας στη θάλασσα21:47Δάγκειος πυρετός: “Συναγερμός” από τον ΠΟΥ για τη Λατινική Αμερική21:34Βαρκελώνη – Τσιτσιπάς: “Ανίκητος” στο χώμα!21:20Αττική Οδός: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις το βράδυ της Πέμπτης21:07Δολοφονία στην Ιεράπετρα: Προφυλακίστηκε ο 45χρονος κατηγορούμενος20:53Δομοκός: Ψευδοροφή έπεσε στα θρανία μαθητών (εικόνες)20:40Αλέν Ντελόν: Η Ουκρανία θα του απονείμει παράσημο20:26Το βίντεο του ξυλοδαρμού 8χρονου από 7χρονο στο TikTok και οι αντιδράσεις των γονιών20:13