LATEST NEWS

Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 10 Απριλίου 2021 18:00 | Ανανέωση: 10 Απριλίου 2021 18:10

Κολοσσός - ΑΕΚ: Ήττα για την Ένωση

Οι Ροδίτες μπήκαν φουριόζοι στο παιχνίδι και έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Κολοσσός - ΑΕΚ

Η ΑΕΚ «στραβοπάτησε» στη Ρόδο, γνωρίζοντας την ήττα, με 79-72, από τον Κολοσσό, για την 21η αγωνιστική της Βasket League. Οι Ροδίτες, χάρη στους 25 πόντους του Γκλιν Ουότσον και τους 22 του Κερέμ Καντέρ, βάζουν πλώρη για πλέι οφ. Οι «θαλασσί» ξέφυγαν με +20 (30-10 στο 9') και έδειξαν χαρακτήρα ακόμη κι όταν η ΑΕΚ έκανε την αντεπίθεσή της, με «αιχμές του δόρατος» τους Ντάριλ Μέικον και Κιθ Λάνγκφορντ.

Ο Κολοσσός έφτασε τους 19 βαθμούς σε 21 αγώνες και βρίσκεται εντός της προνομιούχου οκτάδας που θα συνεχίσει στα πλέι οφ του ελληνικού πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ μετρά 34 βαθμούς σε 20 αγώνες και βλέπει το Λαύριο (σ.σ. νίκησε την ΑΕΚ την περασμένη αγωνιστική) να έχει πλέον προβάδισμα για τη 2η θέση, καθώς η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έχει 34 βαθμούς σε 19 αγώνες.

Ο Κολοσσός μπήκε με περισσότερη ενέργεια, προσπέρασε με +13 (13-0 στο 5') και με +20, (30-11 στο 9ο λεπτό), ενώ η 1η περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 30-11. Οι Κίνγκσλεϊ Μόουζες και Ντάριλ Μέικον ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες για την Ένωση, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από τους 8 πόντους (30-22 στο 14ο λεπτό). Όμως, η επιβλητική παρουσία του Κερέμ Καντέρ στη ρακέτα, δεν επέτρεψε ανατροπή για την ΑΕΚ, καθώς ο Τούρκος σέντερ μετρούσε 14 πόντους στο α΄ μέρος.

Η αντίδραση της ΑΕΚ απέφερε καρπούς στο 3ο δεκάλεπτο, όταν προσπέρασε με +4, 48-52, με λύσεις από Κιθ Λάνγκφορντ και Ντάριλ Μέικον. Οι Ροδίτες είχαν πίστη στις δυνάμεις τους και στο 30ο λεπτό βρέθηκαν στο +1, 58-57, με καλάθι του Γκλιν Ουάτσον, στο τέλος. Ο τελευταίος ήταν και ο παίκτης που οδήγησε στη νίκη τον Κολοσσό στην 4η περίοδο, όταν πέτυχε δύο μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Ηλίας Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7 (1), Άρτις 3, Άντριτς 9 (2), Καντέρ 22 (1), Μπιλλής, Καμαριανός, Ουάτσον 25 (3), Λιάπης, Ζάρας 13 (2), Αγγελάκος

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 3, Λάνγκφορντ 20 (2), Ματσιούλις, Γιάνκοβιτς, Γκίκας, Μέικον 22 (4), Κατσίβελης 5, Χρυσικόπουλος 6 (1), Ζήσης 4, Μαυροειδής, Μόουζες 12 (1)

Ειδήσεις σήμερα:

Φωτογραφίες με τα μέλη της σπείρας που “ρήμαξε” την Ανατολική Αττική (εικόνες)

Ο Βασίλης Κικίλιας προσφέρει βοήθεια σε τραυματίες τροχαίου (εικόνες)

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Ομόνοια: Επεισοδιακή καταδίωξη από ταράτσα σε ταράτσα (εικόνες)12:11Μεξικό: Πρωταθλήτρια χώρα στην παραγωγή συνθετικών ναρκωτικών11:57Τέμπη: Δεκτή η προσφυγή γονέα κατά εισαγγελικής απόφασης11:44Η Τουρκία φτιάχνει Sky Dome για να καλυφθεί όλη η χώρα11:31Γιάννης Καλλιάνος: Πέθανε ο πατέρας του11:17Τροχαίο: Οδηγός εγκλωβίστηκε σε φλεγόμενο όχημα (εικόνες)11:04Στάθης Φλώρος για Βελόπουλο: Αν δεν του χτύπαγα την πόρτα, θα πούλαγε ακόμα κηραλοιφές10:50Η Ελεονώρα Μελέτη... “Ενώπιος Ενωπίω” με τον Νίκο Χατζηνικολάου10:37Ολυμπιακή φλόγα: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στο κέντρο της Αθήνας10:23Φορολογικές δηλώσεις: Ανοίγει σήμερα η πλατφόρμα10:10Σίφνος: Η “μάχη” πλοίου για να δέσει στο λιμάνι (βίντεο)09:57Ομόφυλα ζευγάρια - Βελόπουλος: Να μην πάνε στις εκκλησίες το Πάσχα όσοι βουλευτές υπερψήφισαν τον νόμο, γιατί...09:43Σουηδία: Επίθεση μασκοφόρων σε αντιφασιστική εκδήλωση09:30Κως – Θάνατος βρέφους: Ελεύθεροι με όρους οι γονείς09:16Ευρωεκλογές - Κόκκαλης: Η Ελλάδα πρέπει να κηρυχθεί σε κατάσταση έκτακτης κλιματικής ανάγκης09:03Φλώρος: Απολογία για την επίθεση στον Γραμμένο08:49Φρεγάτα Ύδρα: Κατέρριψε drone στον κόλπο του Άντεν08:36Καταγγελία για σβήσιμο τσιγάρου στο πρόσωπο μαθητή: “Εκπαιδευτικοί γνώριζαν πως δεν ήταν το μόνο περιστατικό”08:22Κηφισός: “Μποτιλιάρισμα” δεκάδων χιλιομέτρων λόγω τροχαίων08:09“The 2Night Show” – Βρεττός: Δεν με ενδιαφέρει να γίνω παρουσιαστής07:55