Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 31 Μαρτίου 2021 00:15

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: “Περίπατοι” για Βέλγιο και Ολλανδία

“Ίδρωσε” για να νικήσει η Πορτογαλία. “Αυτοκτόνησε” η Τουρκία.

ΒΕΛΓΙΟ - ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ

Η 3η αγωνιστική των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (ευρωπαϊκή ζώνη) ξεκίνησε με... περιπάτους για το Βέλγιο και την Ολλανδία κόντρα σε Λευκορωσία (8-0) και Γιβραλτάρ (7-0) για τον 5ο και 7ο όμιλο αντίστοιχα, αλλά και σούπερ παιχνίδια σε Κωνσταντινούπολη και Τρνάβα. Η Τουρκία δεν κατάφερε να γίνει η μοναδική ομάδα με το απόλυτο των νικών ("3 στα 3"), παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε με 3-1 κόντρα στη Λετονία. Οι φιλοξενούμενοι δεν το έβαλαν κάτω και με δύο γκολ από τους Ουλντρίκις και Ικαούνιεκς, "έκλεψαν" την ισοπαλία απ' τους Τούρκους και πανηγύρισαν τον πρώτο τους βαθμό στα προκριματικά.

Για τον ίδιο όμιλο η Νορβηγία "απέδρασε" με μεγάλο διπλό (1-0) απ' το Μαυροβούνιο κι ανέβηκε στη 2η θέση πίσω απ' την Τουρκία (7β.), όπου γίνεται... χαλασμός με τριπλή ισοβαθμία στους 6 βαθμούς (Ολλανδία, Μαυροβούνιο, Νορβηγία).

Η Πορτογαλία τα βρήκε... σκούρα απέναντι στο μαχητικότατο Λουξεμβούργο (1ος όμιλος) που προηγήθηκε στο πρώτο 30λεπτο, όμως στο δεύτερο ημίχρονο της έδωσε τη λύση -ποιος άλλος;- ο Κριστιάνο Ρονάλντο, που πέτυχε το γκολ της ανατροπής, πριν "σφραγίσει" τη νίκη των Ιβήρων ο Παουλίνια στο φινάλε (3-1).

Πολύ σημαντική νίκη πήρε και η Ουαλία κόντρα στην Τσεχία (πρώτη ήττα) με γκολ του Τζέιμς στο 82' σε ένα ματς που "σημαδεύτηκε" από δύο αποβολές (στο 49' με απευθείας κόκκινη ο Σικ, στο 77' με δεύτερη κίτρινη ο Ρόμπερτς), ενώ η Κροατία αν και δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Μάλτα, βρήκε γκολ απ' τις "παλιοσειρές" της (Πέρισιτς, Μόντριτς) κι έπιασε στην κορυφή του 8ου ομίλου τη Ρωσία, η οποία ηττήθηκε με 2-1 απ' τη Σλοβακία.

Η ανανεωμένη Κύπρος του Νίκου Κωστένογλου παρουσιάστηκε ξανά εξόχως ανταγωνιστική και με το γκολ του Ιωάννη Πίττα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42ο λεπτό), νίκησε με 1-0 την Σλοβενία για τον 8ο όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 (ευρωπαϊκή ζώνη).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022(Ευρωπαϊκή Ζώνη):

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Σταδίου: Τροχαίο με σοβαρά τραυματισμένο οδηγό06:37Επίθεση Ισραήλ στο Ιράν: Πύραυλοι κατά αεροπορικής βάσης06:23Καιρός - Παρασκευή: Βροχές, καταιγίδες και πτώση θερμοκρασίας06:09Φενερμπαχτσέ – Ολυμπιακός: Πασάς… στην Πόλη ο “Θρύλος”!00:52“Ψυχοκόρες” στον ΑΝΤ1 τέσσερις φορές την εβδομάδα: Τι θα δούμε στα νέα επεισόδια (εικόνες)00:23ECL: Ήττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ23:59Μπριζίτ Μακρόν: Η ζωή της μεταφέρεται στη μικρή οθόνη23:47Βία ανηλίκων: Ξυλοδαρμός ανηλίκου…για το TikTok (βίντεο)23:35Πάτρα: Γκαραζόπορτα πλάκωσε γυναίκα23:22ΑΠΘ - SeaCare: Φοιτητική Ομάδα διακρίθηκε σε Παγκόσμιο Διαγωνισμό Καινοτομίας23:08Ενδοοικογενειακή βία - Βία ανηλίκων: Οι αστυνομικές δράσεις το πρώτο 15μερο του Απριλίου (βίντεο)22:55Τσίπρας: Στη Μέση Ανατολή, η Ευρώπη δεν είναι με τη σωστή πλευρά της Ιστορίας22:41Ιρλανδία: Συγγενείς των θυμάτων της φονικότερης φωτιάς δικαιώθηκαν μετά από 43 χρόνια22:28Σημεία για rapid test δωρεάν την Παρασκευή22:14Διασύνδεση POS με ταμειακές - Χατζηδάκης: Καμία παράταση22:01Κόρινθος: Θρίλερ με σορό γυναίκας στη θάλασσα21:47Δάγκειος πυρετός: “Συναγερμός” από τον ΠΟΥ για τη Λατινική Αμερική21:34Βαρκελώνη – Τσιτσιπάς: “Ανίκητος” στο χώμα!21:20Αττική Οδός: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις το βράδυ της Πέμπτης21:07Δολοφονία στην Ιεράπετρα: Προφυλακίστηκε ο 45χρονος κατηγορούμενος20:53