LATEST NEWS

Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 25 Νοεμβρίου 2020 21:54 | Ανανέωση: 25 Νοεμβρίου 2020 21:53

“Υποκλίθηκε” στην Μάντσεστερ Σίτι ο Ολυμπιακός

Ακίνδυνοι οι “ερυθρόλευκοι” απέναντι στην ομάδα του Γκουαρντιόλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε στο "Γεώργιος Καραϊσκάκης" την Μάντσεστερ Σίτι για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, την ημέρα του θανάτου του "Θεού" του ποδοσφαίρου, Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε πάρα πολλές απουσίες και οι Άγγλοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και είχαν κλείσει τον Ολυμπιακό στα καρέ του με τον τερματοφύλακα της ομάδας του Πεπ Γκουαρντιόλα να είναι περισσότερο θεατής.

Η Μάντσεστερ Σίτι έφτανε πολύ εύκολα μέσα στην περιοχή του Ολυμπιακού και κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 36', όταν ο Ζεζούς έδωσε στον Στέρλινγκ και αυτός με τακουνάκι μέσα στην περιοχή βρήκε τον Φόντεν, ο οποίος με πλασέ άνοιξε το σκορ. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ που δέχθηκε φέτος στο Φάληρο ο Ολυμπιακός.

Ο Ζοσέ Σα στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου κράτησε το σκορ στο 1-0, κάνοντας φοβερή απόκρουση σε εκτέλεση φάουλ του Στέρλινγκ. Οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν ούτε μια τελική προς την εστία των Άγγλων.

Δεν άλλαξε κάτι στην εικόνα του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50΄, ο Γκιντογάν έκανε το σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Έπειτα από μια ώρα αγώνα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 18 τελικές και καμία ο Ολυμπιακός. Στο 71΄η Σίτι απείλησε ξανά με κοντινή κεφαλιά του Φόντεν. Η πρώτη τελική ευκαιρία του Ολυμπιακού σημειώθηκε στο 88ο λεπτό με ένα διαγώνιο σουτ του Κώστα Φορτούνη. Στις καθυστερήσεις ο Σισέ πήρε μια κεφαλιά, αλλά δεν απείλησε τον αντίπαλο πορτιέρο.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Μπα, Σισέ, Ντρέγκερ (66' Βρουσάι), Ραφίνια, Πέπε (71' Μπουχαλάκης), Εμβιλά, Καμαρά, Μασούρας (78' Σουντανί), Φορτούνης.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Ρούμπεν Ντίας, Στόουνς, Μεντί (78' Ζιντσένκο), Κανσέλο, Γκιντογάν (86' Ντόιλ), Μπερνάρντο Σίλβα, Ρόδρι (76' Φερναντίνιο), Φόντεν, Στέρλινγκ (76' Μαχρέζ), Ζεζούς (78' Αγκουέρο).

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Γιαγιά επέστρεψε στο γηροκομείο εννέα μέρες μετά την... κηδεία της!23:39Σήφης Βαλυράκης: τα μηνύματα των πολιτικών για τον θάνατό του23:27“Ροζ πάνθηρες”: ξανά στο εδώλιο ο “εφιάλτης” της Interpol23:15Συλλήψεις για την επίθεση σε ανήλικους στην Αργυρούπολη23:03Πορτογαλία: επανεκλέγεται από τον πρώτο γύρο ο ντε Σόουζα22:56Κορονοϊός - Ολλανδία: διαδηλώσεις και επεισόδια για την απαγόρευση κυκλοφορίας22:44“Άγριες Μέλισσες”: εξαφανίσεις, σχέσεις στα άκρα και ανατροπές! (εικόνες)22:34Σήφης Βαλυράκης: το ανήσυχο πνεύμα, το ΠΑΣΟΚ και ο τραγικός θάνατος22:22Λάρι Κινγκ: 60 χρόνια ιστορίας στην τηλεόραση (βίντεο)22:10Αστρονομικό ποσό για ένα σχέδιο του Τεντέν21:58Αντιδράσεις για την καραντίνα σε… κυνήγι και ψάρεμα (βίντεο)21:47ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: διαφήμιση του ποδοσφαίρου από τους “Δικέφαλους”21:35Θρίλερ με μακάβριο εύρημα σε κοίτη ποταμού21:26Κεφαλογιάννης στον ΑΝΤ1: αυτά προτείνω στους λοιμωξιολόγους για τα διπλώματα οδήγησης (βίντεο)21:15Παναιτωλικός – Λαμία: “έσπασαν” τα δοκάρια21:04Φίλης για διερευνητικές: να μην δοθεί στην Τουρκία "λευκή επιταγή" (βίντεο)20:55Βρέθηκε νεκρός ο Σήφης Βαλυράκης20:46Εκκρεμείς συντάξεις: ιδιώτης μάνατζερ στο πλευρό του ΕΦΚΑ (βίντεο)20:41Τσίπρας: ο κορονοϊός επισκέφθηκε και το δικό μου σπίτι20:33Κορονοϊός - Γιαννόπουλος στον ΑΝΤ1: η κολχικίνη προλαμβάνει την φλεγμονώδη υπεραντίδραση (βίντεο)20:25