Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 19 Σεπτεμβρίου 2020 22:29

“Πέρασε” από το Αγρίνιο η ΑΕΚ

Με το “διπλό” έφυγε η ομάδα του Καρέρα από την έδρα του Παναιτωλικού.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ - ΑΕΚ

Με ηγέτη τον Πέτρο Μάνταλο, ο οποίος μπήκε ως αλλαγή στο β΄ ημίχρονο, η ΑΕΚ επικράτησε 2-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο, ξεκινώντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στη Super League. Το σκορ άνοιξε ο Λιβάγια στο 68΄ από κόρνερ-ασίστ του Μάνταλου, ενώ στο 87΄ ο αρχηγός διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Σήμερα, πάντως, η ΑΕΚ είχε ακόμα έναν πρωταγωνιστή. Τον Παναγιώτη Τσιντώτα, ο οποίος απέκρουσε το πέναλτι του Ματσόλα στο 75΄ κι απέτρεψε την γρήγορη ισοφάριση των γηπεδούχων.

Κι όλα αυτά, μολονότι η Ένωση «σπατάλησε» ένα ολόκληρο ημίχρονο, με την έμπνευση του Καρέρα (3-5-2) να μην αποδίδει καρπούς. Χωρίς Μάνταλο και Μπακάκη στην αρχική ενδεκάδα, η ΆΕΚ πόνταρε στην επιθετική τριπλέτα των Λιβάγια, Ανσαριφάρντ και Ολιβέιρα, όμως δεν υπήρχε άνθρωπος να τους τροφοδοτήσει.

Τεράστια ήταν η αλλαγή στην εικόνα της ομάδας δημιουργικά όταν μπήκε στο ματς ο Μάνταλος στις αρχές του β΄ ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι έστησαν πολιορκία γύρω από την περιοχή του Κνετ και το γκολ έδειχνε θέμα χρόνου.

Πράγματι στο 68΄ από κόρνερ του Μάνταλου, ο Λιβάγια έγραψε το 1-0. Ο Κροάτης είχε σκοράρει στο ίδιο γήπεδο, σχεδόν στο ίδιο λεπτό (69΄) στην περσινή νίκη της ΑΕΚ με 1-0, σε παρεμφερή ημερομηνία (21/9/2019)!

Η «συνταγή» πήγε να χαλάσει όταν ο Τσιγκρίνσκι ανέτρεψε τον Ντίας στο 74΄ παραχωρώντας πέναλτι στους γηπεδούχους. Όμως ο Τσιντώτας έδωσε την απάντηση, αποκρούοντας για δεύτερο συνεχόμενο ματς εκτέλεση από τη βούλα, καθώς είχε προηγηθεί αυτή του Ελ Αραμπί στον τελικό κυπέλλου.

Στο 87΄ ο Μάνταλος παρέλαβε τη μπάλα στη μικρή περιοχή και με «Ολύμπια» ψυχραιμία «άδειασε» με προσποίηση τους αμυντικούς και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Έτσι η ΑΕΚ απέδρασε από το Αγρίνιο με τρεις πολύτιμους βαθμούς, που της δίνουν περιθώριο να «ανασάνει» σε μια πολύ δύσκολη περίοδο, πέντε ημέρες πριν το καθοριστικό ματς με την Σεντ Γκάλεν για το Europa League.

Ο Καρέρα χρεώνεται το κάκιστο στήσιμο της ομάδας, όμως πιστώνεται τόσο την αντιδιαμετρική εικόνα του β΄ ημιχρόνου, όσο και την «αποκάλυψη» του Σταύρου Βασιλαντωνόπουλου.

Ο 28χρονος δεξιός μπακ έπαιξε για πρώτη φορά στην καριέρα του στη μεσαία γραμμή ως «κόφτης», ήταν ο μοναδικός διασωθείς στο α΄ ημίχρονο και έβγαλε για πρώτη φορά 90λεπτο σε ματς πρωταθλήματος, μετά από πέντε χρόνια θητείας στην ΑΕΚ!

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Καρασαλίδης, Κωνσταντόπουλος, Λιάβας (82΄ Μεντίνα), Τζανακάκης (73΄ Μεντόζα), Βάντερσον, Ντάλσιο (85΄ Βέργος), Τσιγγάρας (81΄ Ταχάρ), Μάζουρεκ, Ντίας, Ματσόλα (81΄ Αριγίμπι)

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Χνιντ (46΄ Μάνταλος), Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Βασιλαντωνόπουλος, Σιμόες (90+2΄ Μπότος), Λιβάγια (90+2΄ Αλμπάνης), Παουλίνιο, Ινσούα, Ανσαριφάρντ (80΄ Λόπες), Ολιβέιρα.

Σημαντικότερες ειδήσεις στη κατηγορία28η Οκτωβρίου: το μήνυμα του πιλότου της ομάδας ΖΕΥΣ (βίντεο)Σήμερα 11:03 | Ειδήσεις

Οι αναφορές του χειριστή της Πολεμικής Αεροπορίας, αεροσκάφη της οποίας πραγματοποιούν τιμητικές πτήσεις πάνω από πόλεις της χώρας

Κορονοϊός: “Κόκκινος” συναγερμός μετά τα ρεκόρ σε κρούσματα και διασωληνωμένουςΣήμερα 12:24 | Ειδήσεις

Ανησυχία για την διασπορά του ιού στην χώρα, ενώ μεγαλώνει η μακάβρια λίστα των θανάτων. "Καμπανάκι" από τους ειδικούς.

Τραγωδία με kitesurfers στην ΡόδοΣήμερα 15:45 | Ειδήσεις

Παρασύρθηκαν από τους δυνατούς ανέμους και έπεσαν στα βράχια με αποτέλεσμα να βρουν τραγικό θάνατο.

Charlie Hebdo: Οργή στην Τουρκία για το σκίτσο με τον ημίγυμνο Ερντογάν (εικόνες)Σήμερα 08:11 | Ειδήσεις

Το σκίτσο ρίχνει «λάδι» στην φωτιά με την Τουρκία να εκφράζει την οργή της με ακραίες τοποθετήσεις από υπουργούς.

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Τραγωδία με kitesurfers στην Ρόδο15:45Χρεοκοπία απειλεί 1 στα 4 αεροδρόμια της Ευρώπης15:32Παναθηναϊκός: Αναβολή για το ματς με την Ζενίτ 15:20“Η Φαμίλια” σε νέες περιπέτειες Τετάρτη και Πέμπτη (εικόνες)15:07Φυλακές Τρικάλων: Ναρκωτικά, αυτοσχέδια μαχαίρια και... αποστακτήρας αλκοόλ (εικόνες)14:55Απάτη με SMS: νέο “χτύπημα” με λεία 12000 ευρώ14:43Μυστικά για λουκουμάδες από τον Πέτρο Συρίγο14:30Κουτσούμπας: Λαϊκή ενότητα απέναντι στην ψευδεπίγραφη “εθνική ομοψυχία”14:18Κορονοϊός: Επεισόδια στην Ιταλία - Lockdown και νέα μέτρα σε πολλές χώρες (βίντεο)14:07Συγκλονίζει η μοναχική παρέλαση μαθητών στο Άνω Σούλι για την 28η Οκτωβρίου (βίντεο)13:58Τσίπρας: Το “ΟΧΙ” του '40 κίνητρο μιας νέας πατριωτικής ενότητας13:46Η Μαρία Κορινθίου για την κόρη της και το “Καφέ της Χαράς” (βίντεο)13:35Νεκρός νεαρός σε τροχαίο (εικόνες)13:24Σε καραντίνα η Φώφη Γεννηματά13:15Καστελλόριζο: η μεγαλύτερη ελληνική σημαία σε ιστό (εικόνες)13:02Λίτσα Πατέρα: Ο Πλούτωνας και η επίδραση σε κάθε ζώδιο (βίντεο)12:5028η Οκτωβρίου: Ο Μητσοτάκης στο υποβρύχιο “Κατσώνης” (εικόνες)12:41Κορονοϊός: “Κόκκινος” συναγερμός μετά τα ρεκόρ σε κρούσματα και διασωληνωμένους12:29“Άγριες Μέλισσες”: ο Χάρης Σώζος για τον… πατέρα του “Μελέτη” (βίντεο)12:18Επεισόδια με άτομα που επιχείρησαν να κάνουν παρέλαση (εικόνες)12:09