LATEST NEWS

Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 25 Αυγούστου 2020 22:57 | Ανανέωση: 25 Αυγούστου 2020 22:55

ΠΑΟΚ - Μπεσίκτας: νίκη και πρόκριση για τον “δικέφαλο του βορρά”

Σημαντική νίκη, που του διασφαλίζει θέση στους ομίλους, έστω του Europa League,.πέτυχε ο ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Μπεσίκτας

Ούτε το άδειο γήπεδο, ούτε η έντονη βροχή, που άρχισε να πέφτει λίγο πριν από τη σέντρα, έβαλαν απόψε… φρένο στον ΠΑΟΚ, στην Τούμπα, στη νοκ άουτ αναμέτρηση, για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League, απέναντι στην Μπεσίκτας.

Ο «Δικέφαλος», έχοντας ένταση, αποφασιστικότητα, ενθουσιασμό, ενέργεια, από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Τζόλη, υπέταξε την τουρκική ομάδα με 3-1 και προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο της κορυφαίας, σε επίπεδο συλλόγων, ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Επίτευγμα που του εξασφαλίζει, παράλληλα, εφόσον δεν προχωρήσει περισσότερο στο Champions League, θέση τους ομίλους του Europa League.

Ο Τζόλης έστειλε δύο φορές την μπάλα στα δίχτυα (7’, 24’) και μετά από δική του ασίστ, το ίδιο έπραξε και ο Δημήτρης Πέλκας (30’). Σκόρερ για την Μπεσίκτας ήταν ο Κάιλ Λάριν στο 37’ λεπτό. Στο 41’ λεπτό ο ΠΑΟΚ έχασε πέναλτι με τον Τσούμπα Ακπομ.

Ο ΠΑΟΚ ήταν δραστήριος στην εστία της Μπεσίκτας από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και κατάφερε να πετύχει το στόχο του ένα εξάλεπτο αργότερα. Στο 7’ λεπτό ο Τζόλης, μετά από ασίστ του Γιαννούλη, άνοιξε το σκορ και έτρεξε , με την επίτευξη του τέρματος, να αγκαλιάσει τον Αμπέλ Φερέιρα που τον εμπιστεύτηκε για την ενδεκάδα στο ματς.

Στο 24’ λεπτό ο Ακπομ τροφοδότησε εξαιρετικά, όπως το έκανε νωρίτερα ο Γιαννούλης, τον 18χρονο επιθετικό και Τζόλης διπλασίασε τα δικά του τέρματα και του ΠΑΟΚ. Στο 30’ λεπτό ο Τζόλης «σέρβιρε», από τα πλάγια, στον Πέλκα και τελευταίος «έγραψε» το 3-0.

Η Μπεσίκτας «απάντησε» με γκολ του Λάριν στο 37’ λεπτό, μειώνοντας σε 3-1 και ο ΠΑΟΚ έχασε την ευκαιρία να σκοράρει εκ νέου, καθώς ο Ακπομ δεν μπόρεσε να ευστοχήσει σε πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος στο 41’ (σ.σ. απέκρουσε ο τερματοφύλακας των Τούρκων).

Σε χαμηλότερο τέμπο, σε σχέση με το πρώτο, κινήθηκε το δεύτερο ημίχρονο. Αμφότερες οι ομάδες φάνηκαν απειλητικές, σε δυο-τρεις περιπτώσεις, μπροστά στις δύο εστίες, τόσο ο Ζίφκοβιτς, όσο και ο Ερσίν Ντεστανόγλου έδειξαν καλά αντανακλαστικά σε αυτές, με συνέπεια να μη διαφοροποιηθεί το σκορ.

Θλάση υπέστη ο Ροντρίγκο Σοάρες και χρειάστηκε να γίνει αναγκαστική αλλαγή για τον ΠΑΟΚ στο 44’ λεπτό του αγώνα.

*Στο κέντρο του γηπέδου μαζεύτηκαν οι ομάδες και οι διαιτητές, πριν τη σέντρα για το ματς και χειροκρότησαν όσους βρίσκονται, ανά τον κόσμο, στην πρώτη γραμμή για τη μάχη κατά του κορονοϊού.

Αποβλήθηκε, στο 60’ λεπτό, από τον πάγκο της Μπεσίκτας, βοηθός του Σεργκέν Γιαλτσίν.

Διαιτητής: Ντανιέλε Ντοβέρι (Ιταλία)

Κίτρινες: Μιχαηλίδης, Ινγκασον, Ελ Καντουρί, Πέλκας /Ν’ Σακάλα

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίφκοβιτς, Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Ελ Καντουρί, Σβαμπ, Ροντρίγκο (44’ λ.τρ. Λημνιός), Γιαννούλης, Τζόλης (84’ Ζαμπά), Πέλκας (76’ Εσίτι), Άκπομ.

ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Σεργκέν Γιαλτσίν): Ερσίν Ντεστανόγλου, Λενς, Βίντα, Σίλβα, Ν’ Σακάλα (82’ Ουμούτ), Χάτσινσον, Ουισάλ, Μπόιντ (46’Οζγιακούπ), Μενσά (69’ Τοκόζ) , Ενκούντου, Λάριν.

Σημαντικότερες ειδήσεις στη κατηγορίαΚορονοϊός: Ο “χάρτης” με τα κρούσματα της ΤετάρτηςΧθες 17:01 | Ειδήσεις

Νέος «συναγερμός» για την Αττική. Σε ποιες άλλες περιοχές εντοπίστηκαν και πόσες νέες μολύνσεις από τον Covid-19, το προηγούμενο 24ωρο. Αναλυτικά στοιχεία από τον ΕΟΔΥ.

Κορονοϊός - Κικίλιας: Στο 90% η κάλυψη των ΜΕΘ-COVID στην Αττική (βίντεο)Χθες 18:01 | Ειδήσεις

“Καμπανάκι κινδύνου” για την Αττική έκρουσε ο Υπουργός Υγείας. Το συγκινητικό μήνυμα για το διασωληνωμένο βρέφος. Τι είπε για την πορεία των εμβολιασμών.

Πέτσας στον ΑΝΤ1: Αυστηρότερες ποινές για την κακοποίηση ζώων (βίντεο)Χθες 19:35 | Ειδήσεις

Τι λέει ο Αν. Υπ. Εσωτερικών για την Λίνα Μενδώνη και την υπόθεση Λιγνάδη, αλλά και το νομοσχέδιο για τα ζώα συντροφιάς.

Λιγνάδης: Αίτηση ακυρότητας της διαδικασίας κατέθεσε ο ΚούγιαςΧθες 13:48 | Ειδήσεις

Τι υποστηρίζει ο δικηγόρος του σκηνοθέτη, ο οποίος ζήτησε προθεσμία για να απολογηθεί.

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Champions League: Ασταμάτητη η Μάντσεστερ Σίτι23:59Βουτιά για Γκίνες σε παγωμένη λίμνη (βίντεο)23:48Ευρωπαϊκό ρομπότ σερβίρει σε μπαρ κρατώντας… αποστάσεις (βίντεο)23:39Τσακλόγλου: Οι βασικοί άξονες της μεταρρύθμισης του συστήματος επικουρικής ασφάλισης23:30Η πόλη που άδειασε από ανθρώπους και γέμισε… κατσίκες (εικόνες)23:23Φρίκη: Δεκάδες φλαμίνγκο νεκρά στη λιμνοθάλασσα του Αγίου Μάμα23:11Οι Έλληνες κόβουν το τσιγάρο – Εντυπωσιακή μείωση στους καπνιστές23:00Οι “ψηφιακοί νομάδες” στο… στόχαστρο του Θεοχάρη22:49Παναθηναϊκός - Χεζόνια: Μπήκε στο αεροπλάνο ο Κροάτης σούπερ σταρ22:42Τραγωδία στο Αιγάλεω: Νεκροί δύο φίλοι σε φρικτό τροχαίο (βίντεο)22:30Έκρηξη και φωτιά από σύγκρουση τρένου με φορτηγό (εικόνες)22:21Αποζημίωση ειδικού σκοπού: καταβλήθηκε σε χιλιάδες δικαιούχους 22:14Βίντεο: Διάσωση ανήλικου από βάλτο22:08Η Αναπτυξιακή Τράπεζα των ΗΠΑ προωθεί στρατηγικές επενδύσεις στην Ελλάδα21:57Ο Ερντογάν “άλλαξε” την ονομασία... του Αιγαίου21:46Βέμπερ: Επιτάχυνση στις διαδικασίες για το πιστοποιητικό εμβολιασμού21:39Δικαστήριο επιδίκασε χρηματική αποζημίωση σε πρώην σύζυγο για οικιακές εργασίες21:28Europa League: Η Τότεναμ πήρε το πρώτο “εισιτήριο” για τους “16”21:24Johnson & Johnson: Έτοιμο για τους Αμερικανούς το πρώτο εμβόλιο με μονή δόση21:16Τουρκία: “Η Ελλάδα λεηλάτησε οθωμανικούς τάφους” στη Χαλκιδική21:05