LATEST NEWS

Ειδήσεις /ΑθλητικάΔημοσίευση: 21 Ιουνίου 2020 21:45 | Ανανέωση: 21 Ιουνίου 2020 21:46

“Όρθιος” στην Ξάνθη ο Παναιτωλικός

Βαθμός -  “χρυσάφι” για τους Αγρινιώτες. Σε περιπέτειες οι Ακρίτες…

Ξάνθη - Παναιτωλικός

Ματς για γερά νεύρα έγινε στα Πηγάδια της Ξάνθης, όπου ο Παναιτωλικός πήρε πολύτιμη ισοπαλία (1-1) από την Ξάνθη και διατήρησε το πλεονέκτημα των δύο βαθμών από την θρακική ομάδα.

Πολύ δυνατά και με απαιτήσεις μπήκε στον αγώνα των Πηγαδιών η Ξάνθη, που ήδη στο πρώτο δεκάλεπτο είχε τρεις καλές ευκαιρίες για ν' ανοίξει το σκορ. Πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 30 δευτερόλεπτα ο Μπαριέντος έκανε παράλληλη πάσα στα καρέ του Παναιτωλικού, αλλά ο Τζουρίσκοβιτς που έπιασε το αριστερό σουτ δεν σημάδεψε σωστά κι η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ.

Δυο λεπτά αργότερα ο Μπαριέντος δεν κατάφερε να βρει την μπάλα σωστά από γύρισμα του Μπαξεβανίδη και η ευκαιρία χάθηκε. Η Ξάνθη ως το τέλος του ημιχρόνου συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι να δημιουργεί καλές ευκαιρίες τις οποίες όμως έχανε και στο 35' ο Ντε Αμορίμ πλάσαρε εκτός εστίας από καλή θέση μετά από πάσα του Κάστρο. Στο 40' ο καλύτερος παίκτης της Ξάνθης Ντε Αμορίμ, σούταρε δυνατά στην γωνία αλλά ο Φερνάντες έδιωξε σε κόρνερ.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαλλής έπεσε πάνω στον Κάστρο και ο Διαμαντόπουλος υπέδειξε πέναλτι, που εκτέλεσε ο ίδιος ο Αργεντινός ποδοσφαιριστής, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ Φερνάντεθ έπεσε σωστά κι απέκρουσε την εσχάτη των ποινών.

Στην επανάληψη ο Παναιτωλικός μπήκε πιο δυνατά και έχασε στο 52' σπουδαία ευκαιρία, όταν από σέντρα του Μουνιέ ο Λισγάρας στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστρωσε την μπάλα στον Τσιγγάρα, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Άμπαντ, με τον τερματοφύλακα της Ξάνθης να βγαίνει νικητής.

Στο 57' έγινε μια πολύ συζητήσιμη φάση. Ο Ντάλσιο μάρκαρε στην περιοχή τον Ντε Αμορίμ, ο τελευταίος πολύ εύκολα σωριάστηκε στο χορτάρι και ο Διαμαντόπουλος, συμβουλευόμενος την εικόνα από το VAR έδειξε εκ νέου πέναλτι, μια πολύ αυστηρή απόφαση, που αυτή την φορά εκτέλεσε επιτυχώς ο Τζουρίσκοβιτς για να ανοίξει το σκορ (1-0), παρά τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Παναιτωλικού.

Στο 69' η Ξάνθη έμεινε με 10 παίκτες λόγω απευθείας κόκκινης κάρτας του Κάστρο, μετά από πολύ σκληρό μαρκάρισμά του πάνω στον γκολκίπερ Φερνάντεθ. Στο 83' ο Παναιτωλικός ισοφάρισε με ένα υπέροχο απευθείας φάουλ του Μπαΐροβιτς, που έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι της γωνίας του Αμπαντ, δυο λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι, για να γίνει το 1-1.

Η Ξάνθη με 10 παίκτες είχε δυσκολία στην ανάπτυξη αλλά στο 85' ένα ψηλοκρεμαστό σουτ του Τερκί έφυγε ελάχιστα άουτ πάνω από την εστία του Φερνάντες. Ο Παναιτωλικός είχε κατοχή στο μεγαλύτερο μέρος της επανάληψης αξιοποιώντας την αριθμητική του υπεροχή, αλλά οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρίες ως την λήξη του αγώνα και στο 98' ο Στάρτζεον έχασε την τελευταία, όταν ο Φερνάντες έδιωξε τον κίνδυνο διατηρώντας το ισόπαλο και πολύτιμο 1-1 για την ομάδα του.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Nίκος Καραγεωργίου): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρασαλίδης, Κασάδο, Κοβάτσεβιτς (90' Μουλέν), Τέρκι, Τζουρίτσκοβιτς (77' Φοσέ), Ντε Αμορίμ (77' Στάρτζεον) Μπαριέντος (90' Φασίδης), Κάστρο

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Φερνάντεθ, Τσιγγάρας (81' Μπαΐροβιτς), Μάλης, Λιάβας, Κέβιν, Ντίας, Ντάλσιο, Μουνιέ (94' Λουσέρο), Άλβαρες (70' Ντουάρτε), Ρόσα, Ντάουντα.

Σημαντικότερες ειδήσεις στη κατηγορίαΔολοφονία Καραϊβάζ: οι έρευνες, τα κλεμμένα σκούτερ και η διαδρομή των εκτελεστώνΧθες 17:36 | Ειδήσεις

Που στρέφονται οι έρευνες της Αστυνομίας. Πως έδρασε ο εκτελεστής του Καραΐβάζ και τι δείχνει η ιατροδικαστική έκθεση. Στο "μικροσκόπιο" το κινητό, ο υπολογιστής και το αυτοκίνητο του δημοσιογράφου.

Κορονοϊός: “έκρηξη” στους θανάτους και 1606 νέα κρούσματα την ΔευτέραΧθες 17:24 | Ειδήσεις

Πόσοι ασθενείς νοσηλεύονται διασωληνωμένοι. Εκατοντάδες οι νέες εισαγωγές στα νοσοκομεία.

Ασέλγεια από τρεις άνδρες καταγγέλλει νεαρήΧθες 23:16 | Ειδήσεις

Έναν εφιάλτη καταγγέλλει ότι έζησε, επί τρεις ώρες, στα χέρια αγνώστων η 29χρονη κοπέλα. Πώς την παρέσυραν στην ερημιά.

AstraZeneca: Πέθανε γυναίκα πέντε ημέρες μετά τον εμβολιασμόΧθες 23:31 | Ειδήσεις

«Νίκησε τρεις φορές τον καρκίνο και έφυγε από ένα εμβόλιο», ξεσπά ο γιος της.

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Στο εδώλιο κληρικός για βιασμό23:59Η πρώτη αστροναύτης αραβικής καταγωγής23:53Ερντογάν: Τουρκία και Λιβύη είναι δεσμευμένες στο τουρκολιβυκό μνημόνιο23:48AstraZeneca: Πέθανε γυναίκα πέντε ημέρες μετά τον εμβολιασμό23:40Γιώργος Μπαλταδώρος: Το συγκινητικό βίντεο για τον αδικοχαμένο Σμηναγό23:33Ποια είναι η κατάλληλη μουσική για να γυμναστείς αποδοτικότερα23:26Ασέλγεια από τρεις άνδρες καταγγέλλει νεαρή23:17Μαράια Κάρεϊ: Πως ευχήθηκε στον σύντροφό της χρόνια πολλά23:08Κορονοϊός - Μόσιαλος: η βουδεσονίδη το νέο μας “όπλο”23:00Ηλικιωμένη καταγγέλλει κλοπή μαμούθ - έχασε χιλιάδες ευρώ και λίρες!22:52Το “σύνδρομο της παραίτησης”: Η νέα μορφή κατάθλιψης που αφορά παιδιά22:43Δένδιας από Βεγγάζη: Είμαστε στη διάθεση της Λιβύης για συμφωνία στις θαλάσσιες ζώνες μας22:34Κορονοϊός - εμβόλιο “Takis”: οι ελπίδες που γεννά και η ελληνική ονομασία του 22:25Φαίη Σκορδά: Το σχόλιο που της έκανε ο γιος της για την εξωτερική της εμφάνιση22:16ΕΛΑΣ: το χιουμοριστικό βίντεο για την ασφάλεια στο διαδίκτυο22:10Ζενίτ - Παναθηναϊκός: Διασυρμός για το “τριφύλλι”22:03Τροχαίο σοκ στα Ψαχνά: μωρό ανάμεσα στους τραυματίες21:52“Διπλό” σωτηρίας για την Λαμία21:41Πρίγκιπας Φίλιππος - Νταϊάνα: Η σχέση που ανέπτυξαν και η κρυφή αλληλογραφία τους21:29Η απάντηση του ΚΕΘΕΑ για τους “τίτλους τέλους”21:18