Εκλογές 2019: Οι περιφερειάρχες και δήμαρχοι που “καθάρισαν” από την πρώτη Κυριακή
Την επανεκλογή τους από την πρώτη Κυριακή φέρεται να εξασφαλίζουν έξι περιφερειάρχες και πολλοί παραπάνω δήμαρχοι – των οποίων τα ποσοστά "ζαλίζουν", σύμφωνα με τα μέχρι στιγμής αποτελέσματα.
Πρόκειται για τους Απόστολο Τζιτζικώστα στην Κεντρική Μακεδονία με περίπου 61,82%, τον Σταύρο Αρναουτάκη στην Κρήτη με 60,86%, τον Αλέξανδρο Καχριμάνη στην Ήπειρο με 56,99%, τον Γιώργο Χατζημάρκο στο Νότιο Αιγαίο με 54,07% και τον Κώστα Αγοραστό στη Θεσσαλία με 55,67%, ενώ στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας ο Γιώργος Κασαπίδης έχει ποσοστό 52,10%.
Οι “μονομάχοι” του β΄ γύρου
Tην επόμενη Κυριακή θα αναδειχτούν οι νέοι περιφερειάρχες: Αττικής (Γ. Πατούλης 37,65% - Ρ. Δούρου 19,70%), Στερεάς Ελλάδας (Φ. Σπανός 39,71% - Απ. Γκλέτσος 23,89%), Δυτικής Ελλάδας (Ν. Φαρμάκης 37,04% - Απ. Κατσιφάρας 32,93%), Ανατολικής Μακεδονίας - Θράκης (Χρ. Μέτιος 33,99% - Χρ. Τοψίδης 30,42%), Πελοποννήσου (Π. Τατούλης 34,09% - Π. Νίκας 33,78%), Ιονίων Νήσων (Ρ. Κράτσα Τσαγκαροπούλου 29,56% - Θ. Γαλιατσάτος 21,97%) και Βορείου Αιγαίου (Χρ. Καλογήρου 30,73% - Κ. Μουτζούρης 24,34%).
Οι δήμαρχοι που “έσπασαν τα κοντέρ”
Την επανεκλογή τους, και μάλιστα με θριαμβευτικό τρόπο, εξασφάλισαν από την πρώτη Κυριακή 16 απο τους 66 Δημάρχους της Αττικής:
- Γλυφάδας: Γιώργος Παπανικολάου
- Περιστερίου: Ανδρέας Παχατουρίδης
- Ελληνικού - Αργυρούπολης: Γιάννης Κωνσταντάτος
- Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης: Γρηγόρης Κωνσταντέλλος
- Κρωπίας: Δημήτρης Κιούσης
- Αλίμου: Ανδρέας Κονδύλης
- Γαλατσίου: Γιώργος Μαρκόπουλος
- Νίκαιας - Αγ. Ι. Ρέντη: Γιώργος Ιωακειμίδης.
- Μοσχάτου - Ταύρου: Ανδρέας Ευθυμίου
- Φυλής: Χρήστος Παππούς
- Παπάγου - Χολαργού: Ηλίας Αποστολόπουλος
- Αγκιστρίου: Ιωάννης Αθανασίου
- Ελευσίνας: Αργύρης Οικονόμου
- Πόρου: Γιάννης Δημητριάδης
- Σπεστών: Παναγιώτης Λυράκης
- Ύδρας: Γιώργος Κουκουδάκης
Στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας, εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 13 από τους 38 Δήμους:
- Αμπελοκήπων-Μενεμένης: Λάζαρος Κυρίζογλου
- Αριστοτέλη: Στυλιανός Βαλιανός
- Βόλβης: Διαμαντής Λιάμας
- Ηράκλειας: Γιώργος Κουτσάκης
- Θέρμης: Θόδωρος Παπαδόπουλος
- Νεάπολης-Συκεών: Σίμος Δανιηλίδης
- Νέας Ζίχνης: Παντελής Μπόζης
- Παιονίας: Κώστας Σιωνίδης
- Πολυγύρου: Αστέριος Ζωγράφος
- Πυλαίας-Χορτιάτη: Ιγνάτιος Καϊτεζίδης
- Σιθωνίας: Πάρης Ντέμπλας
- Σκύδρας: Κατερίνα Ιγνατιάδου
- Χαλκηδόνας: Σταύρος Αναγνωστόπουλος
Στην Περιφέρεια Θεσσαλίας εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 7 από τους 25 Δήμους:
- Αργιθέας: Ανδρέας Στεργίου
- Βόλου: Αχιλλέας Μπέος
- Κιλελέρ: Θανάσης Νασιακόπουλος
- Πύλης: Κώστας Μαράβας
- Ρήγα Φεραίου: Δημήτρης Νασίκας
- Τρικκαίων: Δημήτρης Παπαστεργίου
- Τεμπών: Γιώργος Μανώλης
Στην Περιφέρεια Δυτικής Ελλάδας εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 4 από τους 19 Δήμους:
- Ερυμάνθου: Θόδωρος Μπαρής
- Ζαχάρως: Κώστας Αλεξανδρόπουλος
- Ηλίδας: Γιάννης Λυμπέρης
- Θέρμου: Σπύρος Κωνσταντάρας
Στην Περιφέρεια Κρήτης εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 11 από τους 24 Δήμους:
- Αγ. Βασιλείου: Γιάννης Ταταράκης
- Αμαρίου: Παντελής Μουρτζανός
- Αρχανών-Αστερουσίων: Εμμανουήλ Κοκοσάλης
- Βιάννου: Μηνάς Σταυρακάκης
- Γαύδου: Μανωλία Στεφανάκη
- Καντάνου-Σελίνου: Αντώνης Περράκης
- Κισσάμου: Γιώργος Μυλωνάκης
- Μυλοποτάμου: Δημήτρης Κόκκινος
- Οροπεδίου Λασιθίου: Γιάννης Στεφανάκης
- Πλατανιά: Γιάννης Μαλανδράκης
- Σφακίων: Μανούσος Χιωτάκης
Στην Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 4 από τους 26 Δήμους:
- Νέστου: Σάββας Μιχαηλίδης
- Ορεστιάδας: Βασίλης Μαυρίδης
- Παγγαίου: Φίλιππος Αναστασιάσης
- Προσοτσάνης: Θεόδωρος Αθανασιάδης
Στην Περιφέρεια Πελοποννήσου εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 8 από τους 26 Δήμους:
- Άργους-Μυκηνών: Δημήτρης Καμπόσος
- Γορτυνίας: Ευστάθιος Κούλης
- Ελαφονήσου: Δέσποινα Ανδρεάκη
- Επιδαύρου: Αναστάσιος Χρόνης
- Μεσσήνης: Γιώργος Αθανασόπουλος
- Μονεμβασιάς: Ηρακλής Τριχείλης
- Ναυπλιέων: Δημήτρης Κωστούρος
- Νότιας Κυνουρίας: Χαράλαμπος Λυσίκατος
Στην Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 9 από τους 25 Δήμους:
- Αλιάρτου: Γιώργος Ντασιώτης
- Αμφίκλειας-Ελάτειας: Αθανασία Στιβακτή
- Διστόμου-Αράχοβας-Αντίκυρας: Γιάννης Σταθάς
- Δομοκού: Δημήτρης Τζιαχρήστας
- Καμένων Βούρλων: Γιάννης Συκιώτης
- Καρπενησίου: Νίκος Σουλιώτης
- Καρύστου: Λευτέρης Ραβιόλος
- Μακρακώμης: Γιώργος Χαντζής
- Τανάγρας: Βασίλης Περγαλιάς.
Στην Περιφέρεια Ηπείρου εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 6 από τους 18 Δήμους:
- Βορείων Τζουμέρκων: Γιάννης Σεντελές
- Γεωργίου Καραϊσκάκη: Περικλής Μίγδος
- Δωδώνης: Χρήστος Ντακαλέτσης
- Ηγουμενίτσας: Γιάννης Λώλος
- Πωγωνίου: Κώστας Καψάλης
- Φιλιατών: Σπύρος Παππάς
Στην Περιφέρεια Νοτίου Αιγαίου εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 20 από τους 34 Δήμους:
- Αγαθονησίου: Ευάγγελος Κόττορος
- Αμοργού: Λευτέρης Καραϊσκος
- Ανάφης: Ιάκωβος Ρούσσος
- Αντιπάρου: Αναστάσιος Φαρούπος
- Κάσου: Μιχαήλ Ερωτόκριτος
- Ιητών: Γκίκας Γκίκας
- Κέας: Ειρήνη Βελισσαροπούλου
- Κιμώλου: Κώστας Βεντούρης
- Κύθνου: Σταμάτης Γαρδέρης
- Λειψών: Φώτης Μάγγος
- Νισύρου: Χριστοφής Κορωναίος
- Πάρου: Μάρκος Κωβαίος
- Σικίνου: Βασίλης Μαράκης
- Σίφνου: Μαρία Ναδάλη
- Σύμης: Ελευθέριος Παπακαλοδούκας
- Σύρου-Ερμούπολης: Νίκος Λειβαράδας
- Τήλου: Μαρία Καμμά
- Τήνου: Γιάννης Σιώτος
- Φολεγάνδρου: Ευθαλία Παπαδοπούλου
- Χάλκης: Ευάγγελος Φραγκάκης
Στην Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 3 από τους 13 Δήμους:
- Άργους Ορεστικού: Παναγιώτης Κεπαπτσόγλου
- Βελβεντού: Μανώλης Στεργίου
- Νεστορίου: Χρήστος Γκοσλιόπουλος.
Στην Περιφέρεια Ιονίων Νήσων εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 2 από τους 10 Δήμους:
- Ιθάκης: Διονύσης Στανίτσας
- Παξών: Σπύρος Βλαχόπουλος
Στην Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου εξελέγησαν από την 1η Κυριακή Δήμαρχοι σε 4 από τους 10 Δήμους:
- Αγ. Ευστρατίου: Μαρία Κακαλή
- Δυτικής Σάμου: Αλέξανδρος Λυμπέρης
- Ψαρών: Κώστας Βρατσάνος
- Οινουσσών: Γιώργος Δανιήλ
Οι ορεινοί δήμοι
Σε ό,τι αφορά τους 33 ορεινούς δήμους της χώρας, δήμαρχοι εξελέγησαν σε 16 από αυτούς: Εξελέγησαν οι δήμαρχοι:
- Αγ. Βασιλείου και Αμαρίου Ρεθύμνης
- Οροπεδίου Λασιθίου
- Σφακίων
- Καντάνου-Σελίνου Χανίων
- Βιάννου Ηρακλείου Κρήτης
- Επιδαύρου Αργολίδας
- Διστόμου-Αραχώβης-Αντίκυρας Βοιωτίας
- Θέρμου Αιτωλοακαρνανίας
- Αργιθέας Καρδίτσας
- Βορείων Τζουμέρκων
- Πωγωνίου Ιωαννίνων
- Γεωργίου Καραϊσκάκη Άρτας
- Φιλιατών Θεσπρωτίας
- Νεστορίου Καστοριάς
- Νέστου Καβάλας.
Σε 8 από τις 10 μεγάλες πόλεις της χώρας, Δήμαρχος θα εκλεγεί στον β΄ γύρο:
- Δήμος Αθηναίων: Κώστας Μπακογιάννης – Νάσος Ηλιόπουλος
- Δήμος Θεσσαλονίκης: Νίκος Ταχιάος – Κώστας Ζέρβας
- Δήμος Πατρέων: Κώστας Πελετίδης* – Γρηγόρης Αλεξόπουλος
- Δήμος Ηρακλείου: Γιάννης Κουράκης*– Βασίλης Λαμπρινός
- Δήμος Πειραιά: Γιάννης Μώραλης* – Νίκος Βλαχάκος
- Δήμος Λαρισαίων: Απόστολος Καλογιάννης* – Ρένα Καραλαριώτου
- Δήμος Ρόδου: Καμπουράκης Αντώνης – Φώτης Χατζηδιάκος*
- Δήμος Ιωαννιτών: Θωμάς Μπέγκας* – Μωυσής Ελισάφ