LATEST NEWS

Αθλητικά /ΜπάσκετΔημοσίευση: 19 Δεκεμβρίου 2018 21:48

Νίκησε και πήρε… άριστα 10 η ΑΕΚ

Ίδρωσε ο “Δικέφαλος” στο ΟΑΚΑ κόντρα στη Νίμπουργκ, αλλά τελικά πέτυχε τη δέκατη σερί νίκη σε Ευρώπη και Ελλάδα...

Τη δέκατη διαδοχική νίκη σε Ελλάδα και Ευρώπη πανηγύρισε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, έστω κι αν... ίδρωσε απέναντι στην ουραγό του Γ' ομίλου του Basketball Champions League. Η Ένωση επικράτησε με 80-76 της Νίμπουργκ, για την 9η αγωνιστική της διοργάνωσης, κρατώντας την πρώτη θέση του ομίλου με ρεκόρ 8-1 και υποχρεώνοντας τους Τσέχους σε έβδομη απώλεια.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο (20-19), η ΑΕΚ «βραχυκύκλωσε» στην αντίπαλη άμυνα, έχασε την επαφή με το καλάθι, όπως και τη μάχη των ριμπάουντ και μετά από επιμέρους σκορ 9-13 των Τσέχων στη δεύτερη περίοδο, βρέθηκε με τη λήξη του ημιχρόνου στο -3 (29-32).

Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν τη διαφορά ακόμη και στο +6 (29-35) στο 21΄, αλλά με τον Σαντ Ρος να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση η ΑΕΚ απάντησε με επιμέρους σκορ 10-2 για το 39-37 στο 24΄. Ωστόσο, η Νίμπουργκ δεν ήταν διατεθημένη να παραδοθεί, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο -2 (53-51).

ΑΕΚ - Νίμπουρκ

Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν για νέα ανατροπή, προσπέρασαν με 55-56, αλλά ο Σάκοτα με προσωπικό σερί (8π.) κράτησε την Ένωση σε απόσταση (63-56). Και πάλι όμως η Νίμπουργκ είχε τις λύσεις και λίγο πριν το φινάλε πέρασε και πάλι μπροστά στκο σκορ με 71-72 (36΄). Λαρεντζάκης και Ματσιούλις, όμως, επανέφεραν την τάξη (75-72), ενώ στο 1.5 λεπτό πριν από τη λήξη ο Χάντερ, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, διαμόρφωσε το 77-74, για να γράψει στη συνέχεια από τη γραμμή των βολών το 78-74 (στα 56΄΄). Ο Πέτερκα μείωσε σε 78-76, αλλά η ΑΕΚ είχε πλέον την ψυχολογία και με 2/2 βολές του Χάντερ διαμορφώθηκε το τελικό 80-76.

Η ΑΕΚ βρήκε στα πρόσωπα των Σάκοτα (18π.), Χάντερ (18π.), Ματσιούλις (15π., 10ρ.) και Σαν Ρος (12π.) τους παίκτες που έψαχνε για να ηγηθούν στην επίθεση και με εξαιρετικό ποσοστό ευστοχίας στις βολές (30/33) έφτασε σε μία πολύτιμη νίκη. Από τους Τσέχους ξεχώρισε ο Κόσεϊ με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 29-32, 53-51, 80-76

Οι συνθέσεις:

ΑΕΚ: Γκρίφιν 6, Λαρεντζάκης 7(1), Ματσιούλις 15(2 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Σάκοτα 18(3), Σαντ Ρος 12(1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Γιαννόπουλος, Χάντερ 18 (10/12 βολές, 8 ριμπάουντ), Μωραϊτης, Ράταν Μέις 4, Ρόμπερσον, Τσαλμπούρης.

ΝΙΜΠΟΥΡΓΚ: Μπόχατσικ 10(1), Χρούμπαν 10(2), Λόρενς 6, Πέτερκα 10(2), Ράιτ 9(1), Μπέντα 12(2), Κόσεϊ 13(3), Ντέιβις, Κριζ 2, Μάιερς 2, Πμπούρλα 2

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Πιγκουίνοι έκαναν… διάρρηξη σε εστιατόριο!23:59Κικίλιας: Σύστημα Υγείας με επίκεντρο τον άνθρωπο23:47Αγώνας δρόμου αφιερωμένος στη μνήμη του Μίνωα Κυριακού (βίντεο)23:35Δολοφονία Τοπαλούδη: “απόπειρα συγκάλυψης” καταγγέλλει η μητέρα της Ελένης23:23Έμεινε άνεργος και άρχισε να καλλιεργεί βιολογικά όσπρια (βίντεο)23:09Η “Οδύσσεια” ενός 65χρονου ιερέα για να μπει στο Πανεπιστήμιο22:56Το πρώτο ναυαγοσωστικό σκάφος απέκτησε ο Δήμος Αλίμου (βίντεο)22:43Στο “φως” σπουδαίος αρχαιολογικός θησαυρός (εικόνες)22:30Μελίσσια σε ταράτσα κτηρίου στο κέντρο της Αθήνας (βίντεο)22:17Βίντεο: Σκύλος τρομοκρατεί και διώχνει αρκούδα (βίντεο)22:04Νεόνυμφοι ξανάκουσαν την καρδιά του νεκρού παιδιού τους (βίντεο)21:50“Βροχή” οι καταγγελίες για τα “πειρατικά” ταξί στην Μύκονο (βίντεο)21:37Έκλεψαν διασώστη του ΕΚΑΒ, ενώ βοηθούσε τραυματία21:26“Παραλήρημα” με απειλές του Τούρκου Αντιπροέδρου (βίντεο)21:12Χρυσοχοΐδης: Εντός της Αττικής οι νέες φυλακές20:59Μηχανικοί καταγράφουν τις ζημιές από τον σεισμό στην Αττική (βίντεο)20:44Συναγερμός για την εξαφάνιση 8χρονου20:27Ένας παράδεισος που έγινε κόλαση: εικόνες πριν και μετά την πυρκαγιά (βίντεο)20:14“Χάλκινος” ο Πανταζής στο τριπλούν20:11Πέντε περιοχές σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αλλάζουν όψη (βίντεο)19:57
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49