Αθλητικά /ΠοδόσφαιροΔημοσίευση: 05 Οκτωβρίου 2018 00:01

Europa League: Θρίαμβος για τον ΠΑΟΚ στο Μινσκ

Με ηγέτη και σκόρερ τον Λεό Ζαμπά ο "Δικέφαλος του Βορρά" συνέτριψε την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας.

ΜΠΑΤΕ ΜΠΟΡΙΣΟΦ - ΠΑΟΚ

Παράσταση για ένα ρόλο στο Borisow Arena, όπου ο ΠΑΟΚ με ηγέτη και σκόρερ τον Λεό Ζαμπά, συνέτριψε την πρωταθλήτρια Λευκορωσίας Μπάτε με 4-1 και εξουδετέρωσε βαθμολογικά την απώλεια της εντός έδρας ήττας από την Τσέλσι.

Το σκορ άνοιξε ο Πρίγιοβιτς στο 6' από ασίστ του Ζαμπά, ο οποίος πήρε την υπόθεση της νίκης στα χέρια του, και σημείωσε δυο γκολ στο 10΄και στο 17' . Οι γηπεδούχοι μείωσαν προσωρινά στο 60' με τον Σκάβις αλλά ο Πέλκας, από ασίστ του Ζαμπά, πέτυχε το 1-4 στο 72'.

Στα 18'' ο Τουόμινεν κέρδισε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Πασχαλάκης. Ήταν η πρώτη και τελευταία για το πρώτο ημίχρονο επίθεση των γηπεδούχων, που σύντομα γνώρισαν έναν πραγματικό εφιάλτη. Στο 6' από ωραία κεφαλιά του Πρίγιοβιτς ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα, μετά από ασίστ του Λέο Ζαμπά και αυτό του έδωσε περιθώριο για ένα εξαιρετικό ξεκίνημα που σύντομα έγινε ποδοσφαιρική κυριαρχία.

Στο 11' ο Ζαμπά από πλάγια θεση μπήκε φρενήρης στην άμυνα της ΜΠΑΤΕ και πλάσαρε με άνεση τον Σερμπίτσκι ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 0-2. Ο ΠΑΟΚ έκανε "πάρτι" στην άμυνα της ΜΠΑΤΕ και στο 17' ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3 με τον Λέο Ζαμπά και πάλι, που ήταν ο πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση, μετά από ωραία ασίστ του Μαουρίσιο. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ ήταν υποδειγματικός, με λιτό και μεστό ποδόσφαιρο, όπου με ποσοστό επιτυχίας 89% στις μεταβιβάσεις κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο δημιουργώντας προϋποθέσεις θριάμβου.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά, προκειμένου να πλησιάσουν και να απειλήσουν την εστία του Πασχαλάκη. Στο 51' η ΜΠΑΤΕ πλησίασε σε μια αξιόλογη ευκαιρία με σουτ του Ρίος, που έδιωξε σε κόρνερ ο Πασχαλάκης κι αυτή ήταν η καλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων ως εκείνο το σημείο. Σο 52΄ του αγώνα όλοι οι φίλαθλοι της ΜΠΑΤΕ σηκώθηκαν όρθιοι και χειροκρότησαν για την μνήμη του 52χρονου προέδρου της ομάδας Ανατόλι Κάπτσκι, που έφυγε από την ζωή πριν μερικές εβδομάδες και προς τιμήν του τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην έναρξη του αγώνα.

Η ΜΠΑΤΕ συνέχισε να επιτίθεται και ο προπονητής της πέρασε στο 59' στον αγώνα σαν πρώτη αλλαγή τον Mαξίμ Σκάβις. Δυο λεπτά αργότερα ο παίκτης αυτός με κεφαλιά παραβίασε την εστία του ΠΑΟΚ αναθερμαίνοντας τις προοπτικές της ομάδας του, αλλά και την παγωμένη ως τότε κερκίδα της Arina Borisow. To γκολ αυτό έφερε μια νευρικότητα στον ΠΑΟΚ και αυτό φάνηκε στις κινήσεις των παικτών του. Η πρώτη αξιόλογη τελική για τον ΠΑΟΚ της επανάληψης ήρθε στο 67' όταν σουτ του Πρίγιοβιτς απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Ο ΠΑΟΚ βρήκε την κυριαρχία του και στο 73' ο Ζαμπά με μια τρελή κούρσα μπήκε στα καρέ της ΜΠΑΤΕ, πάσαρε στον Πέλκα που δεν δυσκολεύτηκε να πετύχει το 4ο γκολ της ομάδας του, δίνοντας "χαριστική βολή" στους γηπεδούχους με το 1-4. Στο 89' μια μοναδική στιγμή για τον ΠΑΟΚ δεν καρποφόρησε, αφού το γωνιακό σουτ του Μπίσεσβαρ βρήκε τη συμβολή των δοκαριών της ΜΠΑΤΕ.

Οι συνθέσεις:

ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ: Σερμπίτσκι, Γιαμπλόνσκι, Ντραγκούν (71' Χλεμπ), Ίβανιτς, Ρίος, Φιλιπένκο, Στάσεβιτς (77' Γκορτετσιούκ), Μπάχα, Πολιάκοφ, Βολόντκο, Τουόμινεν (59' Σκάβις).

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Τόσκα, Κάνιας, Μαουρίσιο, Πέλκας, Λημνιός (70' Μπίσεσβαρ), Ζαμπά (86' Βιεϊρίνια), Πρίγιοβιτς (76' Ακπόμ).

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Καλλιάνος – Κούγιας: Μου έχει κάνει πολύ κακή εντύπωση η συμπεριφορά του Άδωνι Γεωργιάδη08:10Ρομάριο: Επιστρέφει στα γήπεδα μετά από 15 χρόνια07:57“Ενώπιος Ενωπίω” – Ελεονώρα Μελέτη: Δεν θα γίνω πολιτικάντζα…07:43Τσερνόμπιλ: το πυρηνικό δυστύχημα που άλλαξε τον κόσμο07:29Κασσελάκης: Μπορούμε να είμαστε πρώτο κόμμα στις ευρωεκλογές07:15Εορτολόγιο - 26 Απριλίου: Ποιοι γιορτάζουν σήμερα 07:01Γκράινερ: Σκέφτηκα την αυτοκτονία στις ρωσικές φυλακές06:48Σημεία για rapid test την Παρασκευή σε 176 σημεία06:34Τροχαίο δυστύχημα στην Ελευσίνα06:21Καιρός: συννεφιές, μπόρες και άνοδος θερμοκρασίας την Παρασκευή06:07JukeBooks: Αudiobook για το Ειδικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας23:59Λάρισα: Άνδρας άρχισε να ξεγυμνώνεται στη μέση της πλατείας 23:46Παναθηναϊκός - Μακάμπι: πράσινη νίκη με υπογραφή Σλούκα (εικόνες)23:32Φορολογικές δηλώσεις - myaade: Άνοιξε η πλατφόρμα23:19Μητροπολίτης Ιερώνυμος: Σκόραρε από την άσπρη βούλα…23:05Τουρκία – Ε.Ε: Δυσαρέσκεια από την Άγκυρα – Δεν πάει στις Βρυξέλες ο Φιντάν22:52Λαμία: Επεισοδιακή εκδρομή Δημοτικού - Τον “έστειλε” στο νοσοκομείο 22:39Ενδοοικογενειακή βία - Ηράκλειο: Την ξυλοκόπησε ο ίδιος της ο πατέρας22:25Καϊλή: Βολές κατά ΠΑΣΟΚ και ΕΕ - “Θα μετακομίσω στην Ιταλία”22:12Αυχένας και μέση: Νευροδιέγερση για την αντιμετώπιση χρόνιου πόνου21:58
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49