LATEST NEWS

Αθλητικά /Ποδόσφαιρο /

ΑΕΚ-Γαλατασαράι: 3-2

Δημοσίευση: 31 Ιουλίου 2018 22:00

Νίκη της ΑΕΚ επί της Γαλατασαράι – Συγκίνηση για τα θύματα της τραγωδίας (εικόνες)

Μηνύματα αλληλεγγύης από τους παίκτες της τουρκικής ομάδας και αγανάκτησης από τους οπαδούς της “Ένωσης”.

Πειστική εμφάνιση και νίκη με ανατροπή για την ΑΕΚ στην πρόβα τζενεράλε με την Γαλατασαράι στο ΟΑΚΑ, ενόψει των προκριματικών του Champions League.

Η “Ένωση” βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 22΄ (Μαϊκόν), αλλά Λιβάγια (34΄), Μπακασέτας (51΄) και Μάνταλος (56΄) έγραψαν το τελικό 3-2.

Ντεμπούτο με τη φανέλα της πρωταθλήτριας Ελλάδας έκαναν οι Αλέφ και Πόνσε.

Αξίζει να σημειωθεί ότι, πριν τη σέντρα, η αποστολή της τουρκικής ομάδας βγήκε στον αγωνιστικό χώρο με φανέλες που είχαν το μήνυμα: «Γείτονες είμαστε κοντά σας. Καλή δύναμη», δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο συμπαράσταση προς τον ελληνικό λαό για την εθνική τραγωδία από τις πυρκαγιές της Ανατολικής Αττικής.

ΑΕΚ - ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ - ΦΙΛΙΚΟ

Πανό αγανάκτησης από τους οπαδούς της ΑΕΚ για την πολύνεκρη τραγωδία και το “πινγκ πονγκ” των ευθυνών σε πολιτικό επίπεδο, έκαναν την εμφάνισή τους στις εξέδρες του ΟΑΚΑ.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι Τούρκοι είχαν τον έλεγχο της κατοχής από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και στο 22΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, εκμεταλλευόμενοι την ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΚ. Σκόρερ ο Μαϊκόν, ο οποίος μετά από εκτέλεση φάουλ του Σελτσούκ, πήρε το “ριμπάουντ” και με κοντινό πλασέ νίκησε τον Μπάρκα. Η “Ένωση” ισορρόπησε το παιχνίδι, πέρασε στην αντεπίθεση και 12 λεπτά αργότερα, ισοφάρισε σε 1-1, με πλασέ του Μάρκο Λιβάγια μέσα από την περιοχή.

Η Γαλατά μπήκε δυνατά και στην επανάληψη, ενώ δύο λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε δίχτυα με τον Αζίζ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, πάντως, η ΑΕΚ πέτυχε την ανατροπή, με τον Τάσο Μπακασέτα να γράφει το 2-1 για την Ένωση με πλασέ, μετά από πάσα του Σιμόες. Η ελληνική ομάδα είχε βρει ρυθμό και στο 56΄ ήρθε και το τρίτο τέρμα, μετά από εκπληκτικό απευθείας φάουλ του Μάνταλου.

Η Γαλατά προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 3-2 στο 67΄ με απευθείας φάουλ του Μαϊκόν, αλλά μέχρι εκεί...

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ: Μπάρκας, 2. Μπακάκης (82΄ Γκάλο) 4. Οικονόμου (65΄ Τσόσιτς) 5. Λαμπρόπουλος, 3. Λόπες (65΄ Χουλτ) 25. Γαλανόπουλος (65΄ Πόνσε) 8. Σιμόες (82΄ Μοράν) 14. Μπακασέτας (82΄ Γιακουμάκης) 20. Μάνταλος (92΄ Αλμπάνης) 17. Κλωναρίδης (65΄ Μπογέ) 10. Λιβάια (72΄ Άλεφ).

Γαλατασαράι: Ισμαήλ, Ναγκατόμο, Μαϊκόν, Σερντάρ, Καρόλ, Φερνάντο, Σελτσούκ, Μπελχαντά, Χένρι, Ροντρίγκες, Γκομίς. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Τσαλίκ, Γκουμούς, Ντονκ, Ακγκούν, Καρνουτσού, Τσελίκ, Φεγκουλί, Κολ.

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Βρήκαν τους δολοφόνους του 18χρονου στην Πλατεία Αμερικής20:32Νέα ρύθμιση χρεών στην εφορία με περισσότερες δόσεις αλλά και... “πέναλτι” 20:20Μενδώνη στον ΑΝΤ1 για τον “Τζόκερ”: δεν τίθεται ζήτημα λογοκρισίας για την ταινία (βίντεο) 20:07Κλειστή η γέφυρα του Πηνειού στα Τέμπη19:56Στάντζος στον ΑΝΤ1 για Μεταναστευτικό: οι κάτοικοι της Σάμου δεν ζούμε πια φυσιολογικά (βίντεο)19:43ΔΕΗ: 1.500 διακανονισμοί την ημέρα με την νέα ρύθμιση19:31Λίβανος: Οι μεταρρυθμίσεις Χαρίρι στην “σκιά” των αιματηρών διαδηλώσεων 19:18Brexit: “πόρτα” και από τον πρόεδρο της Βουλής στη συμφωνία Τζόνσον-ΕΕ19:06Πατούλης: Επιθεώρησε τα αντιπλημμυρικά έργα στην Μάνδρα (εικόνες)18:55Κινητά, ναρκωτικά και… αυτοσχέδια ποτά στις φυλακές Κομοτηνής (εικόνες)18:42Φεύγει ο Παναγιώτης - Ραφαήλ για την Βοστώνη18:29Πέθανε ο Νίκος Ιγνατιάδης18:18“Όχι” σε “πράσινο φόρο”, ξεκαθαρίζει το υπουργείο Οικονομικών18:05“Δεν βγήκε λευκός καπνός” για την ψήφο των αποδήμων17:53Ο καιρός για τους αγρότες17:41Αεροπλάνο έπεσε σε κατοικημένη περιοχή (βίντεο)17:29Θεσσαλονίκη: ένταση και αποκλεισμός δρόμων από γονείς και μαθητές (εικόνες)17:16Ωριωνίδες: Απόψε η βροχή από “πεφταστέρια”17:04Στη φυλακή ο πατέρας που χτύπησε δασκάλα16:53Μη επανδρωμένο αεροσκάφος έστειλαν οι Τούρκοι πάνω από την Ρω16:41
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49