LATEST NEWS

Αθλητικά /ΠοδόσφαιροΔημοσίευση: 16 Ιουνίου 2018 21:00

Το Περού έχανε τα γκολ, η Δανία πήρε τη νίκη

Αβαντάζ πρόκρισης πήραν οι Δανοί στον 3ο Όμιλο του Μουντιάλ. Το Περού δεν εκμεταλλεύθηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν για να σκοράρει.

AP - ΜΟΥΝΤΙΑΛ - ΠΕΡΟΥ - ΔΑΝΙΑ

Προβάδισμα πρόκρισης στην φάση των νοκ-άουτ αγώνων του Μουντιάλ πήρε η Δανία στον 3ο όμιλο, μετά τη σημερινή της νίκη με 1-0 επί του Περού στην “Μορντόβια Αρένα” του Σαράνσκ. Το “χρυσό” γκολ των Σκανδιναβών πέτυχε στο 59΄ ο Πόουλσεν.

Η πρώτη παρουσία του Περού σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από 36 χρόνια (1982) δεν συνοδεύτηκε από θετικό αποτέλεσμα. Όχι γιατί η ομάδα του Ρικάρντο ήταν κατώτερη των νικητών, αλλά κυρίως διότι δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια με αποκορύφωμα την φάση του πέναλτι που κέρδισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Η Δανία δεν είχε σε καλή μέρα το μεγάλο της αστέρι (Ενρικσεν), αν κι έβγαλε την ασίστ από την οποία προήλθε το νικητήριο γκολ, ωστόσο, αυτό που μετράει στο ποδόσφαιρο είναι το γκολ και οι παίκτες του Χαρέιντε αποδείχθηκαν άκρως αποτελεσματικοί σε αυτό το κομμάτι. Σημαντική ήταν και η συνεισφορά του Σμάιχελ, ο οποίος έκανε σωτήριες επεμβάσεις μετά το 1-0.

Το πρώτο 45λεπτο κυλούσε... βασανιστικά προς την ολοκλήρωσή του, όταν στο τελευταίο λεπτό το VAR “έσωσε” τον διαιτητή, Γκασάμα, από “γκάφα ολκής”. Ο Αφρικανός ρέφερι δεν είδε το πέναλτι... που έκανε ο Γιουράρι στον Κουέβα, ωστόσο, ειδοποιήθηκε άμεσα για να μεταβεί και να ελέγξει την φάση. Διόρθωσε άμεσα το λάθος του υποδεικνύοντας την “εσχάτη των ποινών”, με τον Κουέβα να αστοχεί και να μένει το 0-0 στο ημίχρονο.

Καμία σχέση με το πρώτο 45λεπτο δεν είχε το δεύτερο μέρος. Ο ρυθμός του ματς έγινε πιο γρήγορος και οι δύο ομάδες αποφάσισαν να ρισκάρουν περισσότερο. Οι Περουβιανοί απείλησαν και πάλι πρώτοι με τον Φλόρες να χάνει μεγάλη ευκαιρία και τελικά η μπάλα τους τιμώρησε. Στην πρώτη ουσιαστικά καλή της επίθεση στο ματς η Δανία άνοιξε το σκορ, στο 59΄, με το πλασέ του Πόουλσεν μετά από την ασίστ του Έρικσεν. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Σμάιχελ έκανε σωτήρια επέμβαση σε σουτ του Φλόρες.

Νέα μεγάλη ευκαιρία έχασε το Περού στο 69΄ με τον Φαρφάν να μην προλαβαίνει από κοντά να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, ενώ στο 79΄ το τακουνάκι του Γκερέρο πέρασε ξυστά από το αριστερό δοκάρι του Σμάιχελ.

Στο 84΄ και πάλι ο γκολκίπερ της Δανίας απεσόβησε την ισοφάριση σε σουτ του Φαρφάν, στην τελευταία κλασική ευκαιρία του Περού στο ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Περού (Γκαρέκα Ρικάρντο): Γκαλέσε, Ροντρίγκες, Τράουκο, Κουέβα, Φαρφάν (85΄ Ρουϊντιας), Τάπια (87΄ Ακίνο), Ράμος, Αντβίνκουλα, Καρίγιο, Γιοτούν, Φλόρες (62΄ Γκερέρο).

Δανία (Αγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Κγιάερ, Κρίστενσεν (81΄ Μ. Γιόρκενσεν), Κβιστ (35΄λ.τ. Σιούνε), Ντιέλινι, Ν. Γιόγκενσεν, Έρικσεν, Ντάλσγκααρντ, Στράιγκερ, Πόουλσεν, Σίστο (67΄ Μπρέιτγουεϊτ).

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Αυτοκινητόδρομος Ε65: Πότε παραδίδεται το έργο16:10“Κινούμαι Ηλεκτρικά 2”: Τι πληρώνεται μέχρι την Παρασκευή15:56Επίδομα Μητρότητας Αυτοαπασχολούμενων - Μητσοτάκης: Άλλη μια δέσμευση που τηρήσαμε15:43Μάντσεστερ: Παιδί “κλέβει” περιπολικό και το οδηγεί (βίντεο ντοκουμέντο)15:29Μέση Ανατολή: Ο ΥΠΕΞ του Ιράν στην Κωνσταντινούπολη incognito15:15ΣΥΡΙΖΑ: Εκτός ευρωψηφοδελτίου ο Δημήτρης Παπανώτας15:01Θεσσαλονίκη: Κατηγορούμενος για παρενόχληση σε λεωφορείο καταδικάστηκε14:48Κεφαλαλγία: Πότε είναι ανησυχητική;14:34Πάσχα - Δήμος Αθηναίων: δωρεάν δράσεις για παιδιά και μεγάλους14:20Μαρινάκης: Τα θαλάσσια πάρκα δεν αφορούν κυριαρχικά δικαιώματα (βίντεο)14:04Γεωργούλης στο “Πρωινό”: Είμαι αθώος, το δικαστήριο θα με δικαιώσει (βίντεο)13:50ΔΥΠΑ: Πότε καταβάλλει επίδομα ανεργίας και δώρο Πάσχα13:36Ηλεία: Διαρρήκτης μπουκάρει σε βενζινάδικο με βαν (βίντεο)13:22Έκτακτο Δελτίο Επιδείνωσης Καιρού: Έρχονται καταιγίδες και χαλάζι13:08Ζώδια - Λίτσα Πατέρα: Το απρόσμενο καραδοκεί την Πέμπτη (βίντεο)12:54Ανδρουλάκης για Κασσελάκη: Στην βάπτισή μου σχηματίστηκε ο ήλιος του ΠΑΣΟΚ12:40Ευρωεκλογές - Μητσοτάκης: Συνάντηση με Μέτσολα και Τουσκ (εικόνες)12:27ΔΕΗ Ανανεώσιμες: Αναδείχθηκε Great Place to Work για 3η συνεχή χρονιά12:12Άγιοι Ανάργυροι - Γυναικοκτονία: Το τηλεφώνημα στην Άμεση Δράση από αξιωματικό της Ασφάλειας (ντοκουμέντο)11:59Formula 1: Το GP Σαγκάης αποκλειστικά σε ΑΝΤ1 και ΑΝΤ1+11:46
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49