Αθλητικά /Ποδόσφαιρο /

Super League

Δημοσίευση: 14 Οκτωβρίου 2017 22:35

Ο Ολυμπιακός …“τούμπαρε” τον Πανιώνιο

Αγγλικό σκορ στη Νέα Σμύρνη, στην πρώτη νίκη του Ολυμπιακού μετά τις 26 Αυγούστου…

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μετά από τέσσερις αγώνες, ο Ολυμπιακός πέτυχε νίκη και μάλιστα μέσα στη Νέα Σμύρνη κόντρα στον εξαιρετικό Πανιώνιο σε ένα συγκλονιστικό ως προς την εξέλιξη ματς. Η ομάδα του Τάκη Λεμονή, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να επικρατήσει με 4-3, για την 7η αγωνιστική της Super League.Πρωταγωνιστής ο Καρίμ Ανσαριφάρντ, με δύο γκολ (37΄, 45΄) κόντρα στην παλιά ομάδα του, ενώ το πρώτο σημείωσε ο Σισέ (19΄) και το τελευταίο ο Φορτούνης με πέναλτι στο 87΄. Ο Σπιριντόνοβιτς μόλις στο 3ο λεπτό, ο Μασούντ με πέναλτι στο 82΄ και ο Ντουρμισάι στο 84΄ τα γκολ των γηπεδούχων.

Ένα τραγικό λάθος του Φιγκέιρας έφερε τον Ολυμπιακό με το ξεκίνημα του αγώνα να βρίσκεται πίσω στο σκορ. Ο Πορτογάλος αμυντικός, αντί να γυρίσει στον Προτό, «έστρωσε» στον Σπιριντόνοβιτς, που στο 3ο λεπτό έκανε το 1-0. Όμως οι «ερυθρόλευκοι»,έβαλαν την μπάλα κάτω και άρχισαν να πιέζουν τους γηπεδούχους και οι φάσεις να διαδέχονται η μια την άλλη. Και κάπως έτσι ήρθαν και τα γκολ και μάλιστα 3 στον αριθμό, μέχρι να συμπληρωθεί το 45λεπτο!

Στο 19΄ φάουλ του Φορτούνη, κεφαλιά του Σισέ και 1-1. Στο 20΄ κεφαλιά του Πάρντο στο δοκάρι. Και στη συνέχεια ο Ανσαριφάρντ δικαίωσε τον προπονητή του που τον έβγαλε από τη «ναφθαλίνη» και, με δύο γκολ στο 37΄ και στο 45΄ κόντρα στην παλιά ομάδα του, έκανε το 1-3. Στο ενδιάμεσο και δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Πάρντο στο 39΄ και στο 43΄.

Στο β΄ μέρος ο ρυθμός του Ολυμπιακού έπεσε και ο Πανιώνιος απείλησε με τον Λάμπρου στο 61΄ και τον Σπιριντόνοβιτς στο 74΄, αλλά ο Προτό ήταν σε ετοιμότητα. Και στο τελευταίο δεκάλεπτο το ματς πήρε «φωτιά». Στο 82΄ ο διαιτητής Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι σε ανατροπή του Προτό στον Σπιριντόνοβιτς, ο Μασούντ το εκτέλεσε και έκανε το 2-3. Δύο λεπτά μετά (84΄), ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι από τον Προτό και ισοφάρισε. Και στο 87΄ ο Ευαγγέλου έδωσε πέναλτι στο μαρκάρισμα του Οικονόμου πάνω στον Φορτούνη, ο ίδιος το εκτέλεσε και έκανε το 3-4.

Η αγωνία κράτησε και στις καθυστερήσεις, καθώς στο 91΄ το φάουλ του Χατζισαφί πέρασε δίπλα από το δοκάρι, στο 93΄ ο Πανιώνιος ζήτησε πέναλτι, αλλά το 4-3 υπέρ του Ολυμπιακού παρέμεινε και έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί που είχε δημιουργηθεί στα τελευταία 4 ματς.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος (71΄ Παπαγεωργίου), Χατζισαφί, Οικονόμου, Μπανανά, Σιώπης, Κόρμπος (81΄ Ντουρμισάι), Μασούντ, Σπιριντόνοβιτς, Μασούρας (60΄ Λάμπρου), Γεσίλ.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τάκης Λεμονής): Προτό, Φιγκέιρας, Κούτρης, Σισέ, Νικολάου, Ρομαό, Οτζίτζα (64΄ Ταχτσίδης), Φορτούνης (88΄ Μποτία), Σεμπά, Πάρντο, Ανσαριφάρντ (75΄ Τζούρτζεβιτς).

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Έκτακτο Δελτίο Επιδέινωσης Καιρού: Έρχονται καταιγίδες και χαλάζι13:08Ζώδια - Λίτσα Πατέρα: Το απρόσμενο καραδοκεί την Πέμπτη (βίντεο)12:54Ανδρουλάκης για Κασσελάκη: Στην βάπτισή μου σχηματίστηκε ο ήλιος του ΠΑΣΟΚ12:40Ευρωεκλογές - Μητσοτάκης: Συνάντηση με Μέτσολα και Τουσκ (εικόνες)12:27ΔΕΗ Ανανεώσιμες: Αναδείχθηκε Great Place to Work για 3η συνεχή χρονιά12:12Άγιοι Ανάργυροι - Γυναικοκτονία: Το τηλεφώνημα στην Άμεση Δράση από αξιωματικό της Ασφάλειας (ντοκουμέντο)11:59Formula 1: Το GP Σαγκάης αποκλειστικά σε ΑΝΤ1 και ΑΝΤ1+11:46Καύσιμα: Πασχαλινή έξοδος με αμόλυβδη στα 2 ευρώ και πάνω (βίντεο)11:33“Καλάθι των νονών”: Πότε κάνει πρεμιέρα 11:19“Το Πρωινό” - Κασσελάκης: ο Αυτιάς, οι “ακροδεξιοί διάσημοι” και το “θαύμα” στην βάπτιση του (βίντεο)11:05Αχαΐα – Καταγγελία: 7χρονος ξυλοκόπησε άγρια 8χρονο και ανέβασε το βίντεο στο TikTok10:52“Το Πρωινό” - Παπανώτας: Αυτό που παρουσιάστηκε είναι κοπτοραπτική (βίντεο)10:38Ενδοοικογενειακή βία: Έκανε απόπειρα αυτοκτονίας μετά την επίθεση από τον σύζυγο της 10:25“The 2night Show” – Foxy Lee: Η Φιλοσοφική, το metal και η αγάπη για την καλή μουσική (βίντεο)10:11Άλμπερτ Αϊνστάιν: Ο θεμελιωτής της Θεωρίας της Σχετικότητας09:58Νίσυρος: Κατήγγειλε παρενόχληση του παιδιού του και κινδυνεύει με απέλαση (βίντεο)09:45Ελληνουτουρκικά: Συνάντηση Τσίπρα - Οζέλ (εικόνες)09:31ΟΗΕ – Παλαιστίνη: Γιατί είναι “καταδικασμένο” το αίτημα ένταξής της09:18Ο ΔΣΑ αποφάσισε δημοψήφισμα για τον νέο Δικαστικό Χάρτη της Αττικής09:04“The 2night Show” – Βιβή Αναστασιάδου: Η ζωή στη Θεσσαλονίκη, το διαζύγιο και η αγάπη για τα παιδιά της (βίντεο)08:51
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49