LATEST NEWS
 
Αθλητικά /Παραολυμπιακοί Αγώνες 2016Δημοσίευση: 03 Σεπτεμβρίου 2016 08:09

To πρόγραμμα των Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο

Αναλυτικά το πρόγραμμα των ελληνικών συμμετοχών στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο που ξεκινούν στις 7 Σεπτεμβρίου.

ΟΠΑΠ - Παραολυμπιακή Ομάδα - Ελληνική Παραολυμπιακή Επιτροπή - Παραολυμπιακοί Αγώνες - Ρίο 2016

Στο Ρίο βρίσκονται οι Έλληνες αθλητές που λαμβάνουν μέρος στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, προσδοκώντας να επιστρέψουν στη χώρα μας με ένα μετάλλιο.

Οι αθλητές έχοντας τη στήριξη του ΟΠΑΠ, Μέγα Χορηγού της Ελληνικής Παραολυμπιακής Επιτροπής, είναι βέβαιο ότι θα δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό, προκειμένου να ακουστεί στο Ρίο ο εθνικός μας ύμνος.

Πότε και ποιοι όμως "μάχονται" για ένα μετάλλιο; Ακολουθεί αναλυτικά το ημερήσιο πρόγραμμα των Ελλήνων στους Παραολυμπιακούς Αγώνες, στις 7-18 Σεπτεμβρίου:

7 Σεπτεμβρίου

00:00 Τελετή Έναρξης

8 Σεπτεμβρίου - 1η ημέρα

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

17:57 Πουρσουίτ ανδρών (προκριματικά): Μπαράκας/Τρουλινός

23.38 Πουρσουίτ ανδρών (τελικός)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

16:41 100μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Ριζάογλου, Σταματοπούλου

18:44 100μ. ελεύθερο S3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:05 Σφαίρα F32: Γονιός, Ζησίδης, Κωνσταντινίδης

23:42 100μ. Τ44 (σειρές): Σείτης 00:11 Μήκος Τ47: Σμαραγδή

9 Σεπτεμβρίου - 2η ημέρα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

19:00 Κατηγ. 54 κιλά: Μπακοχρήστος

22:00 Κατηγ. 59 κιλά: Κουλούμογλου 

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΣΕ ΠΙΣΤΑ

16:00 Χιλιόμετρο: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. ύπτιο S1 (σειρές): Ταμπαξής, Καρυπίδης

15:38 100μ. ύπτιο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης, Καπελλάκης

15:45 100μ. ύπτιο S2 (σειρές): Καλπακίδου

16:05 50μ. πεταλούδα S6 (σειρές): Χριστάκης

17:31 4x50μ. ελεύθερο μικτό 20p. (σειρές)

23:30 100μ. ύπτιο S1 (τελικός)

23:40 100μ. ύπτιο S2 (τελικός)

23:50 100μ. ύπτιο S2 (τελικός)

00:12 50μ. πεταλούδα S6 (τελικός)

02:55 4x50μ. ελεύθερο μικτό 20p. (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:05 Ακόντιο F54: Στεφανουδάκης

02:00 100μ. T44 (τελικός)

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (α` γύρος): Διαμαντής

10 Σεπτεμβρίου - 3η ημέρα

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00 Ολυμπιακό τόξο γυναικών (γύρος κατάταξης): Ποιμενίδου

ΤΖΟΥΝΤΟ

16:00 Κατηγ. 100κ. (προκριματικά, ρεπεσάζ, ημιτελικά): Παπαχρήστου

21:30 Κατηγ. 100κ. (τελικός)

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

22:00 Κατηγ. 65κ.: Γκουντάνης

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

18:14 R4 (προκριματικά): Κακοσαίος

20:45 R4 (τελικός)

ΜΠΟΤΣΙΑ

18:30 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα

23:00 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:46 50μ. ελεύθερο (σειρές): Σφαλτός, Χριστάκης

15:58 50μ. πεταλούδα (σειρές): Τσαπατάκης

16:13 50μ. ύπτιο (σειρές): Κωστάκης

16:22 50μ. ύπτιο (σειρές): Ριζάογλου, Σταματοπούλου

23:44 50μ. ελεύθερο (τελικός)

23:56 50μ. πεταλούδα (τελικός)

00:26 50μ. ύπτιο (τελικός)

00:34 50μ. ύπτιο (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:53 Σφαίρα F20: Μαντούδη, Κυργιοβανάκη

17:48 100μ. Τ47 (σειρές): Κουτούλιας

23:45 Σφαίρα F20: Νικολαίδης, Σενικίδης

01:36 100μ. Τ47 (σειρές): Σμαραγδή

11 Σεπτεμβρίου - 4η ημέρα

ΜΠΟΤΣΙΑ

17:00 Ζευγάρια BC3 (προκριματικά): Πολυχρονίδης/Πανανός/Ντέντα

23:00 Ζευγάρια BC3 (ημιτελικά)

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΠΙΣΤΑΣ

16:00 Πουρσουίτ (προκριματικά): Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

17:34 Χιλιόμετρο: Μπαράκας/Τρουλινός

18:30 Πουρσουίτ (τελικός): Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. πρόσθιο SB5 (σειρές): Σφαλτός

15:49 200μ. μικτή ατομική SM9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης

16:09 100μ. πρόσθιο SB13 (σειρές): Λιγνός

17:16 100μ. πρόσθιο SB4 (σειρές): Τσαπατάκης

17:26 100μ. πρόσθιο SB4 (σειρές): Αντωνιάδου

17:37 200μ. ελεύθερο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης

23:30 100μ. πρόσθιο SB5 (τελικός)

23:46 200μ. μικτή ατομική SM9 (τελικός)

00:02 100μ. πρόσθιο SB13 (τελικός)

02:05 100μ. πρόσθιο SB4 (τελικός)

02:13 100μ. πρόσθιο SB4 (τελικός)

02:37 200μ. ελεύθερο S2 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:45 100μ. ανδρών Τ47 (τελικός)

16:48 Mήκος F20: Καναβός

00:56 100μ. γυναικών Τ47 (τελικός)

02:03 200μ. Τ44 (σειρές): Σείτης

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (β` γύρος)

12 Σεπτεμβρίου - 5η ημέρα

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

15:00 Σπάθη ατομικό Α κατηγορίας: Πυλαρινός, Ντούνης

15:00 Σπάθη ατομικό Β κατηγορίας: Τριανταφύλλου

20:00 Σπάθη ατομικό Α κατηγορίας

20:00 Σπάθη ατομικό Β κατηγορίας

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

22:00 Κατηγ. 80 κιλά: Μωϋσιάδης

ΜΠΟΤΣΙΑ

18:30 Ζευγάρια BC3 (αγώνας 3-4 θέση)

23:30 Ζευγάρια BC3 (τελικός)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:10 200μ. μικτή ατομική SM6 (σειρές): Χριστάκης

17:45 50μ. ελεύθερο S5 (σειρές): Τσαπατάκης

17:52 50μ. ελεύθερο S5 (σειρές): Αντωνιάδου

01:39 200μ. μικτή ατομική SM6 (τελικός)

02:41 50μ. ελεύθερο S5 (τελικός)

02:48 50μ. ελεύθερο S5 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:03 Σφαίρα F53: Κοροκίδα

23:30 4x100μ. Τ42-47: Σείτης, Καπέλλας, Κουτούλιας, Βέλτσι, Σεβδικαλής

01:20 200μ. ανδρών Τ44 (τελικός)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (1η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (2η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (γ` γύρος)

13 Σεπτεμβρίου - 6η ημέρα

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

15:00 Ξίφος Μονομαχίας Β κατηγορίας: Λουφάκη

20:00 Ξίφος Μονομαχίας Β κατηγορίας

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC3: Πολυχρονίδης, Πανανός, Ντέντα

18:30 Ατομικό BC1: Σουλάνης

22:00 Ατομικό BC4: Mόρφη Μέτζου

23:00 Ατομικό BC3

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

17:23 50μ. ελεύθερο S9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης

17:35 50μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Κωστάκης

01:49 50μ. ελεύθερο S9 (τελικός)

02:25 50μ. ελεύθερο S3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:03 Κορίνα F32: Γονιός, Ζησίδης, Κωνσταντινίδης

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (3η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (4η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (προημιτελικά)

14 Σεπτεμβρίου 7η ημέρα

ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ ΣΕ ΠΑΓΚΟ

16:00 Κατηγ. 107 κιλά: Μάμαλος

22:00 Κατηγ. +107 κιλά: Δήμου

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC1

17:00 Ατομικό BC4

18:00 Ατομικό BC3

23:00 Ατομικό BC1

00:00 Ατομικό BC4

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

19:30 Ατομική χρονομέτρηση: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη, Μπαράκας/Τρουλινός

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

16:32 100μ. ύπτιο 12 (σειρές): Ταϊγανίδης

17:07 50μ. πρόσθιο SB2 (σειρές): Κωστάκης

17:17 50μ. πρόσθιο SB3 (σειρές): Καραούζας

17:36 50μ. ελεύθερο S13 (σειρές): Λιγνός

00:36 100μ. ύπτιο 12 (τελικός)

01:19 50μ. πρόσθιο SB2 (τελικός)

01:35 50μ. πρόσθιο SB3 (τελικός)

01:59 50μ. ελεύθερο S13 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:00 Σφαίρα F53: Φερνάντες

00:06 400μ. Τ44 (σειρές): Σείτης

00:23 Μήκος F47: Κουτούλιας

PARACANOE

15:00 Kayak KL1 200μ. (σειρές): Πρελορέντζου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (5η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (6η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Απλό ανδρών (ημιτελικά)

15 Σεπτεμβρίου 8η ημέρα

ΤΟΞΟΒΟΛΙΑ

15:00 Ολυμπιακό Τόξο γυναικών (γύρος 32)

21:00 Ολυμπιακό Τόξο γυναικών (προημιτελικά, ημιτελικά, τελικοί)

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

15:00 Ομαδικό ξίφος μονομαχίας: Πυλαρινός, Ντούνης, Τριανταφύλλου

22:00 Ομαδικό ξίφος μονομαχίας

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC3 (προημιτελικά)

16:00 Ατομικό BC1 (προημιτελικά)

17:30 Ατομικό BC4 (προημιτελικά)

17:30 Ατομικό BC1 (προημιτελικά)

22:00 Ατομικό BC1 (ημιτελικά)

22:00 Ατομικό BC3 (ημιτελικά)

23:30 Ατομικό BC4 (ημιτελικά)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. πεταλούδα S9 (σειρές): Μιχαλεντζάκης

15:44 100μ. πρόσθιο SB6 (σειρές): Χριστάκης

16:29 200μ. ελεύθερο S3 (σειρές): Κωστάκης

17:18 50μ. ύπτιο S1 (σειρές): Ταμπαξής, Καρυπίδης

17:24 50μ. ύπτιο S2 (σειρές): Μακροδημήτρης, Καπελλάκης

17:30 50μ. ύπτιο S2 (σειρές): Καλπακίδου

23:30 100μ. πεταλούδα S9 (τελικός)

23:43 100μ. πρόσθιο SB6 (τελικός)

00:34 200μ. ελεύθερο S3 (τελικός)

01:44 50μ. ύπτιο S1 (τελικός)

01:52 50μ. ύπτιο S2 (τελικός)

02:00 50μ. ύπτιο S2 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

17:38 400μ. ανδρών Τ44 (τελικός)

PARACANOE

15:00 Kayak KL1 200μ. γυναικών (ημιτελικά)

16:00 Kayak KL1 200μ. γυναικών (τελικός)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (7η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (8η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

16 Σεπτεμβρίου 9η ημέρα

ΜΠΟΤΣΙΑ

16:00 Ατομικό BC1 (αγώνας θέσεις 3-4)

16:00 Ατομικό BC3 (αγώνας θέσεις 3-4

17:20 Ατομικό BC4 (αγώνας θέσεις 3-4)

18:30 Ατομικό BC1 (τελικός)

23:00 Ατομικό BC3 (τελικός)

01:00 Ατομικό BC4 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

16:19 50μ. ύπτιο S4 (σειρές): Ριζάογλου

17:22 150μ. μικτή ατομική SM3 (σειρές): Κωστάκης

00:32 50μ. ύπτιο S4 (τελικός)

02:30 150μ. μικτή ατομική SM3 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

23:33 Σφαίρα F33: Λιάγκου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

19:30 Sonar (9η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

21:00 Sonar (10η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

ΤΕΝΙΣ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ

Ατομικό ανδρών (αγώνας για θέσεις 3-4)

17 Σεπτεμβρίου 10η ημέρα

ΠΟΔΗΛΑΣΙΑ ΔΡΟΜΟΥ

19:00 Αγώνας αντοχής ανδρών: Μπαράκας/Τρουλινός

19:05 Αγώνας αντοχής γυναικών: Χαλκιαδάκη/Μηλάκη, Καντζά/Βούτζαλη

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

15:30 100μ. ελεύθερο S6 (σειρές): Χριστάκης

16:05 50μ. ελεύθερο S12 (σειρές): Ταϊγανίδης

16:32 100μ. ύπτιο S13 (σειρές): Λιγνός

23:30 100μ. ελεύθερο S6 (τελικός)

00:00 50μ. ελεύθερο S12 (τελικός)

00:58 100μ. ύπτιο S13 (τελικός)

ΣΤΙΒΟΣ

00:21 Μήκος F44: Καπέλλας, Βέλτσι, Σεϊτης

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

18:00 Sonar (11η ιστιοδρομία): Αλεξάς, Χριστοφόρου, Νοτάρογλου

18 Σεπτεμβρίου

ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Κατάληψη στην Πρυτανεία του ΑΠΘ (εικόνες)13:47Ληξιπρόθεσμες οφειλές: το σχέδιο της κυβέρνησης για την μείωσή τους13:35Ημέρα Ενόπλων Δυνάμεων: με λαμπρότητα η έπαρση της σημαίας στην Ακρόπολη (εικόνες)13:24Παυλόπουλος: οι Ένοπλες Δυνάμεις υπερασπίζονται αποτελεσματικώς την πατρίδα μας13:13Συμμορία “ρήμαζε” φαρμακεία13:02Ζώδια: οι προβλέψεις από την Λίτσα Πατέρα (βίντεο)12:51Παράταση για την τακτοποίηση των αυθαιρέτων12:40Εισβολή σε σούπερ μάρκετ με αυτοκίνητο12:28“Άγριες Μέλισσες”: Ραγδαίες εξελίξεις στο νέο επεισόδιο (βίντεο)12:15Ρουβίκωνας: αιτία πολέμου το τελεσίγραφο Χρυσοχοΐδη για τις καταλήψεις12:03Πρώτη κατοικία: τελευταία ευκαιρία η τετράμηνη παράταση11:52Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις στο κέντρο της Αθήνας11:41Ο Γιώργος Παρτσαλάκης μιλά στον ΑΝΤ1 για την περιπέτεια της υγείας του (βίντεο)11:30Έκτακτο δελτίο ΕΜΥ: Κακοκαιρίας συνέχεια11:18Στην Εντατική ο Μανώλης Γλέζος11:07Έρχονται καταιγίδες στην Αττική10:55Ημέρα των Ενόπλων Δυνάμεων10:43Αμαλία Καβάλη: η Ουρανία από τις “Άγριες Μέλισσες” στο “The 2Night Show”10:31Τουρκικό ΥΠΕΞ: Αβάσιμες και ατυχείς οι δηλώσεις Μητσοτάκη για το μεταναστευτικό10:19Πειραιάς: άλλοι 58 μετανάστες και πρόσφυγες από τα νησιά στην ενδοχώρα10:07
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50 
00:01:27 
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04 
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28 
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36 
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52 
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:21 
Σοβαρός τραυματισμός φιλάθλου στα επεισόδια στο ΟΑΚΑ19-03-2019 19:57
00:03:40 
«Ο νόμος των χούλιγκανς» κυριαρχεί στο ελληνικό ποδόσφαιρο 18-03-2019 20:08
00:01:28 
Γκολ και …θέαμα από τα ευρωπαϊκά γήπεδα 18-03-2019 21:02
00:02:21 
Οργή για την νέα «μαύρη σελίδα» στον χώρο του ποδοσφαίρου 18-03-2019 20:09
00:01:58 
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04 
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00 
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32 
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47 
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23 
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49
00:01:11 
Νικηφόρα συνέχισαν στο πρωτάθλημα ΑΕΚ και ΠΑΟΚ 17-03-2019 20:48
BlogsΔεν υπάρχει περιεχόμενο