Αθλητικά /Ποδόσφαιρο /

Νήσοι Φερόες-Ελλάδα: 2-1

Δημοσίευση: 13 Ιουνίου 2015 23:39

«Πελάτες» των Νησιών Φερόε οι παίκτες της Εθνικής μας

Μετά το κάζο στην Αθήνα, η Εθνική Ελλάδας γνώρισε νέα ταπεινωτική ήττα από τους ημι-επαγγελματίες των Νήσων Φερόε και αποκλείστηκε από το Euro 2016.

ΝΗΣΟΙ ΦΕΡΟΕΣ - ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑΣ

«Χρεοκόπησε» το ελληνικό ποδόσφαιρο, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να γνωρίζει για δεύτερη φορά την ήττα από τους ημιεπαγγελματίες των Νησιών Φερόε.

Με το «καλησπέρα» οι γηπεδούχοι προειδοποίησαν τους παίκτες της Εθνικής μας πως τους περίμενε… ένα δύσκολο βράδυ! Το σουτ του Έντμουντσον πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης πέρασε λίγο άουτ και στο 7’ ο Καρνέζης αποσόβησε το γκολ σε σουτ του ίδιου παίκτη.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για την Εθνική ήρθε στο 15ο λεπτό, με τον Ντάβιντσεν να διώχνει λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή σε σουτ του Καρέλη. Γυριστή κεφαλιά του Μήτρογλου στο 18’ απομακρύνθηκε σε κόρνερ από την άμυνα των Φερόε. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, ο Μήτρογλου με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Η ψυχρολουσία ήρθε στο 32ο λεπτό, όταν ο Χάνσον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Καρνέζη, με ωραίο τελείωμα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις Νήσους Φερόε να προηγούνται 1-0 της Ελλάδας.

Στο 51ο λεπτό ο γκολκίπερ Νίλσεν έδιωξε δύσκολα το σουτ του Νίνη. Δύο λεπτά αργότερα ο Καρέλης σούταρε, αλλά ο Νίλσεν με τη βοήθεια του δοκαριού αποσόβησε την ισοφάριση.

Στο 56’ ο Μήτρογλου πέτυχε γκολ με έναν κεραυνό έξω από την περιοχή, όμως ο διαιτητής σφύριξε επιθετικό φάουλ νωρίτερα του Τοροσίδη. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού έχασε μία καλή ευκαιρία στο 62’, όταν το σουτ του έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του Νίλσεν.

Σαν να μην έφθανε η αστοχία, τα Νησιά Φερόε πέτυχαν το 2-0 στο 70ο λεπτό, με κοντινό πλασέ του Όλσεν. Οι γηπεδούχοι, εκμεταλλεύθηκαν το σάστισμα των διεθνών μας και απείλησαν με τρίτο γκολ στο 81’ αλλά ο Καρνέζης έδιωξε σε κόρνερ κεφαλιά του Νάτσεσταντ.

Το μόνο που κατάφερε η Εθνική μας ήταν να μειώσει σε 2-1 στο 84ο λεπτό με την κεφαλιά του Παπασταθόπουλου.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Νήσοι Φερόες: Νίλσεν, Γκρέγκερσεν, Νάτεσταντ, Χάνσον, Μπενιάμινσεν, Όλσεν, Σόρενσεν (13’ Ντάβιντσεν), Χολστ (74’ Φέρο), Βατνχάμαρ, Χάνσεν, Έντμουντσον (90’ Γιένσεν).

Ελλάδα: Καρνέζης, Σταφυλίδης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Σάμαρης, Κονέ (81’ Φούντας), Χριστοδουλόπουλος (46’ Νίνης), Καρέλης, Φετφατζίδης (71’ Κολοβός), Μήτρογλου.

6. Ελλάδα             2
Σημαντικότερες ειδήσεις στη κατηγορίαChampions League: Η Ντόρτμουντ έριξε στο καναβάτσο την Παρί Σεν ΖερμένΣήμερα 06:27 | Ειδήσεις

Οι Γερμανοί πέρασαν στον τελικό της διοργάνωσης, με τους Γάλλους να τα βάζουν με την ατυχία τους, καθώς είχε συνολικά έξι δοκάρια στις 2 αναμετρήσεις.

Παναθηναϊκός: Ο Κέντρικ Ναν ανανέωσε με το “τριφύλλι”Σήμερα 08:37 | Ειδήσεις

Ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος ανακοίνωσε την παραμονή του Κέντρικ Ναν, ευχαρίστησε τον κόσμο της ομάδας και υποσχέθηκε ότι…

Euroleague - Final 4: Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Μακάμπι και πάει Βερολίνο (εικόνες)Χθες 23:25 | Ειδήσεις

Πώς στο δεύτερο μισό του παιγνιδιού οι Αθηναίοι συσπείρωσαν τις δυνάμεις και τη συγκέντρωσή τους, μέσα στο Ολυμπιακό Στάδιο.

Μουντιάλ 1986: Σε δημοπρασία η “Χρυσή Μπάλα” του ΜαραντόναΧθες 15:56 | Ειδήσεις

Είναι η πρώτη «Χρυσή Μπάλα» που βγαίνει σε δημοπρασία και ο οίκος αναμένει ότι θα «φέρει» εκατομμύρια...

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Γκιστάβ Φλομπέρ: Ο συγγραφέας της “Μαντάμ Μποβαρύ”15:22Διαδικτυακή απάτη… made in China: Fake e-shop εξαπάτησε 800000 καταναλωτές15:09Πετρέλαιο: “Βουτιά” στις διεθνείς τιμές14:55Αφρικανική σκόνη: Οδηγίες προστασίας για την νέα έξαρση του φαινομένου14:42Φωκίδα: Αυτοκίνητο παρέσυρε μηχανή - Νεκρός ο αναβάτης14:28“Ψυχοκόρες” - Sneak preview: εκδίκηση και συγκρούσεις στο επεισόδιο της Τετάρτης (εικόνες)14:14Σάμος: Προφυλακιστέα η 49χρονη πατροκτόνος14:00Σύνταγμα: Βίντεο από τα επεισόδια στην διαδήλωση ενάντια στον πόλεμο στη Γάζα13:47“Ναυάγιο” – Ζάκυνθος: Κλειστή η διάσημη παραλία και το 202413:33Πιερρακάκης - Πάπας: Συνάντηση στο Βατικανό (εικόνες)13:20Μητσοτάκης για Μονή της Χώρας: Παντελώς αχρείαστη η μετατροπή της σε τζαμί (εικόνες)13:08Τουρκία: Προκαλεί με NAVTEX στο Αιγαίο12:55Φωτιά στο Μάτι: Έφεση κατά της δικαστικής απόφασης άσκησε η Εισαγγελία12:42Δημήτρης Κόκοτας: Η Ματίνα Παγώνη για την εξέλιξη της υγείας του (βίντεο)12:28“Ο Πρώτος από εμάς”: Χωρισμοί και ανατροπές στο νέο επεισόδιο (εικόνες)12:15Ζώδια - Λίτσα Πατέρα: Η νέα Σελήνη, τα απρόβλεπτα γεγονότα και οι προβλέψεις της Τετάρτης (βίντεο)12:02Πύργος: Χτύπησε την έγκυο πρώην σύζυγό του11:49Κωνσταντινούπολη: Boeing προσγειώθηκε με την “κοιλιά” αφού δεν άνοιξαν οι τροχοί (εικόνες)11:35Γάζα - Φοιτητές: Εξαπλώνεται στα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια το κύμα αντιπολεμικών κινητοποιήσεων11:21Γαλλία: Η Ολυμπιακή Φλόγα φτάνει στη Μασσαλία (βίντεο)11:07
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49