Αθλητικά /Ποδόσφαιρο /

Europa League

Δημοσίευση: 24 Οκτωβρίου 2013 21:51

Με ανατροπή «αγκάλιασε» την πρόκριση ο ΠΑΟΚ

Μεγάλο βήμα πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League έκανε ο ΠΑΟΚ χάρη στην σπουδαία νίκη του με 3-2 απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα στην "καυτή" Τούμπα.

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ UEFA EUROPA LEAGUE ΠΑΟΚ ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΙΦΑ

Τι κι αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 στο ξεκίνημα; Τι κι αν έχασε δύο πέναλτι; Ένας ψυχωμένος ΠΑΟΚ ξεπέρασε όλες τις δυσκολίες και έφτασε στην μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 3-2 της Μακάμπι Χάιφα στην κατάμεστη Τούμπα, κάνοντας καθοριστικό βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Europa League.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό με τον Ντλόβου, ενώ στο 21΄ «πάγωσαν» την Τούμπα με το δεύτερο γκολ που σημείωσαν με τον Γκολάσα. Τα δύο απανωτά τέρματα των φιλοξενούμενων, πάντως, αφύπνισαν τον «δικέφαλο του Βορρά» που πέρασε αμέσως στην αντεπίθεση.

Στο 35ο λεπτό ο Βίτορ μείωσε αρχικά σε 1-2 και τέσσερα λεπτά αργότερα (39΄) ο Νίνης ισοφάρισε με κεφαλιά σε 2-2, ενώ το σκορ θα μπορούσε να είχε ανατραπεί ήδη από το πρώτο μέρος αν δεν είχε αστοχήσει ο Στοχ σε δύο πέναλτι στο 38' και στο 43΄. Το "χρυσό" γκολ της νίκης πέτυχε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναττροπή διαμορφώνοντας το τελικό 3-2 στο 66΄.

Το αποτέλεσμα αυτό σε συνδυασμό με την ισοπαλία (1-1) ανάμεσα στην Σαχτέρ Γκαραγκάντι και την Άλκμααρ στο Καζακστάν, έφερε την ομάδα του Χουμπ Στέφενς μόνη στην κορυφή του 12ου ομίλου με επτά βαθμούς, ενώ ακολουθεί η ολλανδική ομάδα με δύο βαθμούς λιγότερους.

Το ξεκίνημα του αγώνα αν και ήταν εφιαλτικό για τον ΠΑΟΚ, λειτούργησε ως «καμπανάκι» για τους παίκτες του «δικεφάλου του Βορρά». Το γρήγορο 0-2 από τους Ντλόβου (13΄) και Γκολάσα (21΄), οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν λάθη και στιγμιαίες αδράνειες στην άμυνα των "άσπρόμαυρων", ώθησαν την ομάδα του Χουμπ Στέφενς να αλλάξει άμεσα πρόσωπο και να βγει στην επίθεση.

Ο ΠΑΟΚ αναγκάστηκε να ανεβάσει τον ρυθμό του και ειδικά μετά το πρώτο ημίωρο άρχισε να δημιουργεί ολοένα και περισσότερες επικίνδυνες καταστάσεις μπροστά στην αντίπαλη εστία. Τον... δρόμο για την ανατροπή άνοιξε στο 35΄ ο Βίτορ, ο οποίος με κεφαλιά μετά από φάουλ του Λίνο μείωσε αρχικά σε 1-2. Ακολούθησε το πρώτο χαμένο πέναλτι του Στοχ στο 38΄ και το δοκάρι του Νίνη στην ίδια φάση, στο ριμπάουντ, πριν ο τελευταίος ισοφαρίσει σε 2-2 με κεφαλιά ένα λεπτό αργότερα (39΄) μετά από εκτέλεση κόρνερ. Μάλιστα, ο ΠΑΟΚ είχε ακόμη μία τεράστια ευκαιρία για να πετύχει την ολική ανατροπή πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, όμως ο Στοχ και πάλι δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο πορτιέρο στο νέο πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 43΄.

Στην επανάληψη, ο "δικέφαλος του Βορρά" διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα, αν και παρουσιάστηκε πιο νωθρός στο παιχνίδι του. Οι παίκτες του Χουμπ Στέφενς προσπάθησαν σε πρώτη φάση να κρατήσουν τους Ισραηλινούς μακριά από την εστία τους και σε γενικές γραμμές τα κατάφεραν, ενώ στο 66ο λεπτό έφτασαν στην μεγάλη ανατροπή σε μία από τις λίγες φάσεις που δημιούργησαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το νικητήριο γκολ πέτυχε ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης με προβολή, διαμορφώνοντας το τελικό 3-2. Στην αντίπερα όχθη, οι Ισραηλινοί που πίεσαν μετά το τρίτο γκολ που δέχθηκαν, είχαν μία σπουδαία ευκαιρία στο 87ο λεπτό, όμως ο Χακόμπο κατάφερε να κρατήσει τη νίκη για τον ΠΑΟΚ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Χακόμπο, Κίτσιου, Λίνο, Κατσουράνης, Βίτορ, Τζιόλης, Λάζαρ, Σαλπιγγίδης (78’ Βούκιτς), Νίνης (60’ Λούκας), Στοχ, Αθανασιάδης.

Μακάμπι Χάιφα: Σαράνοφ, Μεσούμαρ (73’ Αζουλάι), Ταβάτα, Πιλιάφσκι, Τσότσαλιτς, Γιαντίν, Γκολάσα, Μπόκολι, Ράγιος, Εζρά, Ντλόβου.

Η βαθμολογία του 12ου ομίλου:

1. ΠΑΟΚ 7

2. Αλκμααρ 5
3. Σαχτέρ Γκαραγκάντι 2
4. Μακάμπι Χάιφα 1

Pοή στη κατηγορία: Ειδήσεις
Ακρόπολη: συλλήψεις για πανό και σημαίες σε μνημείο21:23ΠτΔ: Εγκαινίασε τις ανακαινισμένες εγκαταστάσεις της Διεθνούς Ολυμπιακής Ακαδημίας21:10Πακιστάν: Σκότωσε τις δύο κόρες του και τα τέσσερα εγγόνια του20:56Ατύχημα Motocross στα Γιαννιτσά: Μάχη για τη ζωή τους δίνουν οι τραυματίες20:43Εριέττα Κούρκουλου: έγκυος στο πρώτο της μωράκι20:30Κοζάνη: Ελικόπτερο προσγειώθηκε σε χωράφι! (εικόνες)20:16Motrocross στα Γιαννιτσά: Αναβάτης έπεσε σε θεατές20:03Γερμανία - Πράσινοι: έναρξη διαπραγματεύσεων για σχηματισμό κυβέρνησης19:49Ολυμπιακός - Προμηθέας: “ερυθρόλευκο” το ντέρμπι κορυφής στο ΣΕΦ19:36Πέθανε ο Γιώργος Κακουλίδης19:23Κατερίνα Στικούδη: γέννησε το πρώτο της μωρό19:10“Κοκομπλόκο” σε πρώτη τηλεοπτική προβολή στον ΑΝΤ1 (εικόνες)18:57ΚΙΝΑΛ - Λοβέρδος: Θα είμαι υποψήφιος, ο Παπανδρέου να εγγυηθεί την ενότητα 18:45Ο Μπιλ Κλίντον πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο18:32ΠΑΟΚ - Βόλος: Απίθανο ματς στην Τούμπα18:18Παναιτωλικός - ΟΦΗ: νίκη με ανατροπή και εντάσεις18:05Ολοκαύτωμα Κερδυλίων: σαν σήμερα οι μαζικές εκτελέσεις αμάχων17:52Κορονοϊός: ο “χάρτης” με τα κρούσματα της Κυριακής17:40Κορονοϊός: δεκάδες θάνατοι και 1712 νέα κρούσματα την Κυριακή17:28ΕΦΚΑ – ΟΑΕΔ: Οι πληρωμές της εβδομάδας17:17
00:01:02«Ανεβάζει στροφές» η Εθνική για το EURO 202021-03-2019 13:50
00:01:27
“Δάκρυσε” το ΟΑΚΑ για τον Θανάση Γιαννακόπουλο21-03-2019 13:50
00:01:04
Αντιμέτωπος με βαρύ κατηγορητήριο ο ΠΑΟ για τα επεισόδια στο ΟΑΚΑ20-03-2019 14:03
00:01:28
Εκδήλωση για την εργασιακή αποκατάσταση των κορυφαίων αθλητών20-03-2019 14:04
00:01:36
IRONMAN: για πρώτη φορά στην Ελλάδα ο κορυφαίος αγώνας τριάθλου στον κόσμο19-03-2019 13:45
00:02:52
Τον θάνατο του Θανάση Γιαννακόπουλου θρηνεί ο ελληνικός αθλητισμός19-03-2019 20:47
00:01:58
Οι πρωταγωνίστριες του Ημιμαραθώνιου Αθηνών μιλούν στον ΑΝΤ1 για τα όνειρα τους 18-03-2019 21:01
00:01:04
Με ποιες ποινές απειλείται ο Παναθηναϊκός για τα έκτροπα στο ΟΑΚΑ 18-03-2019 20:09
00:01:00
“Εξωπραγματικός” Αντετοκούνμπο: ρεκόρ καριέρας με …52 πόντους!18-03-2019 14:10
00:01:32
Αποθέωση για τον Μέσι από τους οπαδούς της… Μπέτις18-03-2019 14:09
00:04:47
Η Ηλιάννα Χατζηπαναγιώτη που θριάμβευσε στον αγώνα δρόμου 5χλμ, στο "Καλημέρα Ελλάδα"18-03-2019 08:51
00:00:23
Στα γραφεία του ΕΣΑΚΕ έκλεισε το φύλλο αγώνα του ντέρμπι Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 17-03-2019 20:49